logotyp THE Psychology

Psychologia UWr najlepsza w Polsce wg THE WUR by Subject

W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings by Subject 2023, porównującego uczelnie wyższe  w poszczególnych dyscyplinach naukowych, ponownie wysoko znalazła się psychologia Uniwersytetu Wrocławskiego. W zeszłym roku była w TOP- 300, w tym roku awansowała do grupy 201-250 najlepiej ocenionych dyscyplin psychologii na świecie, co dało jej pierwsze miejsce w Polsce.

Jako druga uplasowała się psychologia Uniwersytetu Warszawskiego (w grupie 251- 300 najlepszych na świecie), na trzecim miejscu jest psychologia prowadzona w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym (grupa 301- 400).

W rankingu znalazły się również inne dyscypliny z naszej uczelni. Awansowaliśmy w naukach humanistycznych i naukach o sztuce (Arts & Humanities) na miejsce w grupie 401- 500 najlepszych uczelni na świecie, co dało nam 3 miejsce w kraju (ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tej szeroko definiowanej przez instytucję rankingową dziedzinie wyprzedził nas tylko Uniwersytet Warszawski oraz UAM w Poznaniu (ex aequo w grupie 301- 400).

Biorąc pod uwagę Computer Science oraz Social Sciences Uniwersytet Wrocławski znalazł się w grupie 801+, natomiast w Life Sciences oraz Physical Sciences uplasowaliśmy się w grupie 801–1000 najlepszych uczelni świata.

Times Higher Education World University Rankings by Subject to jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych oceniający 2 tysiące uczelni na całym globie w 11 różnych dziedzinach nauki (subjects). W rankingu dyscyplin brane były pod uwagę te same wskaźniki, co w opublikowanym na początku października rankingu ogólnym Times Higher Education World University Rankings 2023, ale metodologia została dostosowana do poszczególnych dziedzin nauki. Dyscypliny uniwersyteckie oceniane były w pięciu obszarach: dydaktyka, badania, cytowania, umiędzynarodowienie oraz dochód z działalności komercyjnej (transfer wiedzy do przemysłu), każdy z nich ma określoną wagę procentową mającą wpływ na wynik ogólny. Wagi te różnią się w zależności od dyscypliny.

Jeśli chodzi o psychologię, Uniwersytet Wrocławski najwięcej punktów, bo aż 85,  uzyskał za cytowania.

Dane do stworzenia rankingu instytucja rankingowa pozyskuje z kilku źródeł: ankiet wypełnianych przez szkoły wyższe, bazy bibliograficznej Scopus (publikacje i cytowania) oraz badań reputacji poszczególnych dyscyplin prowadzonych na uczelni, przeprowadzanych przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata. Pełne wyniki rankingu na stronie internetowej.