Czarna okładka tom 10 O naturze i kulturze

Tom X – O naturze i kulturze

Tom zawiera referaty oraz wprowadzenia wygłaszane podczas Interdyscyplinarnego Seminarium Studium Generale na Uniwersytecie Wrocławskim z roku akademickiego 2004/2005.

Zebrane materiały seminaryjne podzielone zostały na dwie części: 1. O kulturze (12 wykładów), 2. O naturze (9 wykładów).

Książka zawiera też Kronikę Interdyscyplinarnego Seminarium Studium Generale za lata 1991-2005. Zawarty w niej artykuł Profesor Janiny Gajdy-Krynickiej opisuje pierwszy okres działalności Studium Generale z historyczno-filozoficznej perspektywy. Artykuł ukazuje w szczególności korzenie instytucji Studium Generale, które tkwiły w starożytnych szkołach naukowych i legły u podstaw pierwszych europejskich uniwersytetów.