Tom XVI – Przyroda, ekologia, kultura

Czarna okładka tom 16 Przyroda, ekologia, kultura

Tom XVI – Przyroda, ekologia, kultura

Tom zawiera wykłady i wprowadzenia do dyskusji prezentowane na seminarium Studium Generale w roku akademickim 2010/2011. Główne wątki tematyczne wykładów dotyczyły przyrody, związanej z nią ekologii, a także kultury.

W dziale pierwszym omówiono bogactwa naturalne w postaci złóż miedzi, złota i srebra w różnych rejonach świata. Z okazji 50-lecia KGHM Polska Miedź S.A. przedstawiono historię odkrycia złóż miedzi na terenie Dolnego Śląska, a także działalność i strategię spółki. Ukazano zjawiska występujące w świecie materii nieożywionej i ożywionej zgodnie z kierunkiem ewolucji. Podjęto próbę określenia relacji pomiędzy ciałem i mózgiem u człowieka, lokalizacji „Ja” w mózgu. Rozważano także nad problemem zróżnicowania wewnątrzgatunkowego człowieka.

Dział drugi poświęcony jest ekologii, określającej powiązania organizmów żywych pomiędzy sobą oraz organizmów ze środowiskiem abiotycznym. Pytania o in vitro dotyczą barier rozmnażania tą metodą oraz skutków łamania tych barier. Zwyczaje kulturowe, w szczególności zakaz małżeństwa pomiędzy bliskimi krewnymi, zapobiegają degeneracjom uwarunkowanym genetycznie, są wzmacniaczami adaptacji biologicznych. Przedstawiono również problemy związane z ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naturę porostów, ich rolę w ekosystemie i w służbie człowiekowi.

Trzeci dział poświęcony kulturze rozpoczynają rozważania z zakresu estetyki, próby podania kryteriów pozwalających określić dzieło sztuki. Ukazano przykłady sztuki i architektury od czasów starożytnego Egiptu i Persji do współczesnego Iranu. Końcowe rozdziały poświęcone są twórczości z zakresu sztuki – odtworzeniu prapremierowego kształtu inscenizacji Otella Shakespeare’a, muzycznej symbolice krzyża w polonezach Fryderyka Chopina oraz interpretacji sztuki współczesnej.