
Ranking THE WUR 2025: UWr silny w umiędzynarodowieniu
Uniwersytet Wrocławski znalazł się w grupie 1201-1500 najlepszych uczelni na świecie w ogłoszonym 9 października 2024 r. rankingu uczelni Times Higher Education World University Rankings 2025. Najlepiej wypadliśmy w kategorii umiędzynarodowienie zdobywając 3. miejsce w Polsce.
Pierwsze miejsce w rankingu, dziewiąty rok z rzędu, zajął University of Oxford, na drugim uplasował się Massachusetts Institute of Technology, a na trzecim Harvard University.
Spośród polskich uczelni najwyżej w zestawieniu, bo na miejscu 501-600, sklasyfikowano Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znalazły się ex aequo w grupie 601-800 najlepszych uczelni. Na miejscu 801-1000 jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, w grupie 1000-1200 znalazły się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, AGH w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny w Warszawie.
Najsilniejszą stroną UWr jest International Outlook (umiędzynarodowienie), w tej kategorii zdobyliśmy 3 miejsce w Polsce, przed nami znalazł się Uniwersytet SWPS oraz Uniwersytet Warszawski. International Outlook obejmuje wskaźniki dotyczące odsetka kadry i studentów z zagranicy oraz międzynarodowej współpracy badawczej.
W tym roku w THE WUR znalazło się aż 40 uczelni z Polski, w poprzedniej edycji było ich 37.
Times Higher Education World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych i największych rankingów szkół wyższych, oceniający ponad 2 tysiące uczelni na całym globie.
Ranking THE WUR porównuje uczelnie prowadzące intensywną działalność naukową, biorąc pod uwagę ich najważniejsze cele: dydaktykę, badania, transfer wiedzy oraz umiędzynarodowienie.
Uczelnie są oceniane w pięciu obszarach, każdy z nich ma określoną wagę procentową mającą wpływ na wynik ogólny:
1. Teaching (dydaktyka): 29,5%,
2. Research Environment (produktywność, reputacja i dochód przeznaczony na badania):29%,
3. Research Quality: (doskonałość naukowa, wpływ badawczy, cytowania): 30%,
4. International Outlook (międzynarodowa kadra, studenci i badania): 7,5%
5. Industry (patenty i dochód z działalności komercyjnej)- 4 %.
Każda z tych kategorii składa się z kilku wskaźników, ogółem jest ich 18.
Dane do stworzenia rankingu instytucja rankingowa pozyskuje z kilku źródeł: ankiet wypełnianych przez szkoły wyższe, bazy bibliograficznej Scopus (publikacje i cytowania) oraz badań reputacji uczelni przeprowadzanych przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata.