
Razem z PWr będziemy wdrażać inicjatywę Uniwersytetu Europejskiego
Władze Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie członkostwa w Europejskich Sojuszach Uniwersyteckich Arqus i Unite!. – Ta deklaracja wspólnych działań jest naturalną konsekwencją dążenia do tego, by akademicki Wrocław był bardziej europejski – podkreślali prorektorzy obu uczelni.
W podpisanym w piątek dokumencie Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski zadeklarowały współpracę przy wypełnianiu misji powierzonej im jako członkom Europejskich Sojuszy Uniwersyteckich Arqus (Uniwersytet Wrocławski) i Unite! (Politechnika Wrocławska).
Dokument sygnowali dr hab. Patrycja Matusz, prof. uczelni, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy Politechniki Wrocławskiej.
Współpraca ma dotyczyć wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z wdrażania inicjatywy Uniwersytetu Europejskiego, podejmowania wspólnych działań wynikających z realizacji tej inicjatywy, promocji umiędzynarodowienia aktywności dydaktycznej i badawczej oraz wymiany informacji dotyczących międzynarodowych działań dydaktycznych i badawczych. Szczegóły wspólnych przedsięwzięć określą późniejsze umowy zawarte pomiędzy uczelniami.
– Członkostwo w sieci europejskiej jest sprawą kluczową dla obu naszych uczelni – mówiła prof. Patrycja Matusz. – Będzie decydowało o tym, dokąd zmierzamy w najbliższych latach. Powinniśmy wspólnie walczyć o to, żeby akademicki Wrocław był jak najbardziej europejski.
Prof. Dariusz Łydżba dodawał: – Jeżeli mamy realizować ideę Uniwersytetu Europejskiego w jednym mieście, to trudno, żeby dwie uczelnie zaangażowane w tę inicjatywę nie działały razem. To byłaby porażka. Nasza współpraca jest więc naturalną konsekwencją dążenia do rozwoju. Powinniśmy się dzielić wiedzą i współpracować na różnych polach, dla dobra naszych studentów i dla dobra Polski.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślał, że PWr i UWr mają podobne wartości, aspiracje, plany na przyszłość i szanse rozwoju. – Chcemy w pełni je wykorzystać – zaznaczał. – Tak żeby nie porównywać się tylko w skali Polski, ale myśleć o szerszej perspektywie. Od tego, co się będzie działo w najbliższych miesiącach, jaką rolę będziemy odgrywać w europejskich sieciach i jak wiele możliwości uda nam się wykorzystać, zależy nasze miejsce w przyszłości. Bardzo się cieszę, że na tę drogę wchodzimy razem z Uniwersytetem Wrocławskim, bo to zwiększa nasze wspólne szanse na odniesienie jak największych korzyści.
***
Europejskie sojusze uniwersyteckie finansuje Komisja Europejska. Zakłada ona stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej, która ma być fundamentem dla szerszej współpracy europejskich uniwersytetów poprzez zwiększenie mobilności studentów i pracowników oraz wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
Sojusze mają więc łączyć nauczycieli akademickich i badaczy z różnych krajów, by wspólnie w jeszcze większym stopniu wykorzystywali potencjał badawczy i dydaktyczny swoich uczelni.
W styczniu 2022 r. Uniwersytet Wrocławski dołączył do europejskiego sojuszu uniwersytetów Arqus. Zrzesza on uniwersytety w Bergen, Granadzie, Grazu, Lipsku, Lyonie, Minho, Padwie, Wilnie i Wrocławiu. Więcej o UWr w Arqus: https://old.uni.wroc.pl/sojusz-arqus/
Z kolei w 2021 r. Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. Tworzą ją Uniwersytet w Grenoble, Uniwersytet w Lizbonie, Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, Aalto University, Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, Politechnika w Turynie i Uniwersytet Techniczny Katalonii. Więcej na temat Unite! na stronie sojuszu (https://www.unite-university.eu/) i (https://pwr.edu.pl/uczelnia/unite).