
Relacja z inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Kolegium MSI UWr z 23 listopada 2023 r.
23 listopada 2023 roku był dniem uroczystej immatrykulacji i inauguracji roku akademickiego w Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie miało miejsce w Auli Leopoldyńskiej przy dźwiękach Gaudeamus igitur. Do matrykuły zostało wpisanych dwudziestu ośmiu nowych studentów Kolegium MSI. Uroczystość poprowadził prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski – Dyrektor Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Pan Prorektor – prof. dr hab. Stefan Kiedroń. W tym roku, Gościem honorowym uroczystości był redaktor, Jacek Hugo-Bader, który opowiedział w wywiadzie inauguracyjnym o własnym tłumaczeniu rzeczywistości z drogi. W uroczystości wzięli udział Studenci Kolegium MSI, licealiści ze szkół m.in. we Wrocławiu, Żarach, Górze, Lubinie, rodzice, nauczyciele, tutorzy i Przyjaciele Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego.
A potem czapki spadły z głów i zaczęła się rozmowa Profesora z Redaktorem o tym:
– skąd wzięła się miłość do Wschodu,
– jak to było być pierwszym reporterem z Polski, który rozmawiał z Kałasznikowem,
– o drodze do tekstu o szamanach z Tuwy,
– o narzędziach reportera w pracy nad tematami,
– o intensywności w spotkaniach, komunikacji i szczerości w kontakcie z drugim człowiekiem,
– o reporterskim zachwycie,
[…]
Na początek:

Pamiętajcie! Nie pozwalajcie sadzać siebie za stołem kiedy macie spotkanie z innymi ludźmi. Reporter musi mieć kontakt ze swoim bohaterem. Dlatego niczym się od niego nie odgradzajcie. Zawsze pilnujcie tego, żebyście nie siedzieli wyżej niż wasz bohater. Jedną z najważniejszych rzeczy o jaką reporter musi zadbać to komfort swojego bohatera. To jemu ma być dobrze.
Jacek Hugo-Bader o byciu „specjalistą od Rosji”
Moim ukochanym tematem jest Wschód. To jest trochę tak, jak u Stasiuka – jak wychodzę z chałupy, to lubię skręcić w lewo. Na lewej ręce mam Wschód. W tamtą stronę mnie jakoś ciągnie. To pewnie jest i przypadek i z zamiłowania jakoś to robię. […] Też ze Wschodu pochodzę, stamtąd przyjechałem … no nie ja, ale moi przodkowie. Będąc drugi raz w Rosji poczułem, że to ja jestem właściwym człowiekiem – we właściwym miejscu – o właściwym czasie. Usiadłem w centrum Moskwy i pomyślałem: „to jest moje miejsce” … nie „pomyślałem”, ja to poczułem, że JESTEM TUTAJ. I tak to się zaczęło. […] Wcale nie czuję się specjalistą od Rosji bo Rosja cały czas się zmienia, ciągle mnie zaskakuje.
Brawura z Kałasznikowem
Dostałem propozycję napisania tekstu o karabinie. Tak mi się wydawało! W międzyczasie odkryłem, że twórca tego karabinu żyje. Pochwaliłem się w redakcji, że twórca tego karabinu żyje! Oni powiedzieli: „no to, Jacek, świetnie! rewelacja! – pojedź i pogadaj z nim!” […] Tak trafiłem pierwszy raz do Rosji. […] Tekst o Kałasznikowie nie jest tekstem z którego jestem dumny. Odniosłem ogromny sukces, wszyscy mi gratulowali, klepali po ramieniu, dostałem jakąś nagrodę za niego … Ten tekst nie jest dobry, ale jest szlachetnie brawurowy. Napisał go młody brawurowy reporter. Jest w nim taka brawura, żeby dotrzeć do Kałasznikowa. Tekst jest o tym, jak próbuję się do niego dostać. To też jest opowieść o tym kraju.

Chyba mam taki rodzaj daru, że umiem ludzi otwierać. To jest chyba dla reporterów bardzo cenny dar.

Reporter na swoje szczęście musi zasłużyć. Reporter, który nie ma szczęścia, nie ma czego szukać w tym zawodzie.
O poszukiwaniu drogi do tematu o szamanach
Pomyślałem, że muszę napisać książkę o szamanizmie. I dwanaście lat się do niej zabierałem. Dwanaście lat bałem się tego tematu. Dlaczego? Z różnych powodów. Najczęściej reporter boi się (na pewno taki reporter, jak ja), że nie udźwignie tematu. Musiałbym mieć mózg inaczej skonstruowany. Trzeba by być buddystą, chociaż, albo szamanistą, żeby o tym pisać. […] Słuchajcie, jak podają adres do szamana w szamańskim kraju to mówią: „jeżeli twoja droga do niego jest otwarta, to – oczywiście – do niego dotrzesz”. Po prostu, wyjdź i idź do niego. To jest szamański sposób patrzenia na świat.Jeśli jakieś drzwi są przed tobą zamknięte – po prostu – otwórz inne drzwi. […] Wszyscy szamani ze mną rozmawiali. Jeden mi odmówił i nawet wiem dlaczego … . Potrzebowałem półtora miesiąca, żeby umieć podróżować po krajach szamańskich.

Jak rozmawiam z moimi bohaterami, to ich nie oszukuję.
O narzędziach reportera w trudnych rozmowach
Jak rozmawiam z moimi bohaterami, to ich nie oszukuję. Nawet ludzi, których z definicji mam nienawidzić […] staram się ich zrozumieć, ich drogę życiową. Taki człowiek, który nie zrobił nic dobrego opowiada mi o swoim życiu. Jak to jest, że można robić coś plugawego i żyć (?) Więc pytałem jak im się żyło. […] Kiedyś pisałem tekst o ludziach, którzy dostali dożywotnie wyroki więzienia. Przejechałem się po więzieniach i […] próbowałem zrozumieć jak to jest żyć z czymś, co się nigdy nie skończy […] Chciałem napisać o takiej ostateczności. Aby wejść do celi takiego przestępcy, musiałem sobie znaleźć coś takiego, jakieś dobre uczucie, żeby z potworem zacząć rozmawiać […]. W niektórych przypadkach ratowałem się takim uczuciem, jak litość. Po prostu.

Po co ja wam to opowiadam (?) W zasadzie po nic wam to opowiadam.
Opowiadam wam o reporterskim zachwycie i o tym, że można się wybrać w drogę wcale nie jadąc daleko.

Wywiad inauguracyjny z red. Jackiem Hugo-Baderem przeprowadził prof. Piotr Chruszczewski / Uniwersytet Wrocławski
Autorem zdjęć jest Paweł Piotrowski / Uniwersytet Wrocławski.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się: studenci Kolegium MSI, uczniowie z liceów ogólnokształcących we Wrocławiu, Żarach, Górze, Lubinie, nauczyciele, wykładowcy i tutorzy oraz Przyjaciele Kolegium MSI.












Uniwersytet ma jedną fantastyczną rzecz – i o tym mówił dziś Jacek Hugo-Bader, choć nie w kontekście akademickim. To wolność. Wolność patrzenia we własny osobisty sposób (prof. dr hab. Stefan Kiedroń).
Najnowszy tekst red. Jacka Hugo-Badera pt. „Szamańskie stosy” będzie można przeczytać w publikacji z serii BEYOND LANGUAGE, wyd. Æ Academic zatytułowanej Między tekstem a kulturą. Z zagadnień Interpretacyjnych, której premiera planowana jest podczas tegorocznych Targów Dobrych Książek we Wrocławiu.
Komandosów nauki zapraszamy do Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych.
Tekst: dr Monika Piechota