Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Horyzont Mars
Fot. Paweł Piotrowski

Relacja z konferencji naukowej w Instytucie Politologii: Zanim na Koszarowej zbudujemy kosmodrom

W dniach 26 i 27 października 2022 roku Instytut Politologii był gospodarzem konferencji naukowej pt. „Księżyc i Mars jako najbliższe etapy eksploracji oraz zagospodarowania Układu Słonecznego”. Ten niecodzienny – jak na nauki o polityce – temat stał się powodem wizyty czołowych polskich specjalistów od problematyki kosmicznej z takich ośrodków jak Centrum Badań Kosmicznych PAN (prof. Piotr Orleański i prof. Karol Seweryn), Europejskiego Centrum Astronautów w Kolonii (dr Anna Fogtman), Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej (dr Agata Kołodziejczyk), czy specjalizujący się w badaniu surowców pozaziemskich Instytut Nauk Geologicznych PAN (dr Jakub Ciążela, dr Anna Łosiak, dr Marta Ciążela, mgr Maciej Fitt). Gościem honorowym konferencji był prof. Grzegorz Wrochna prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Warto przypomnieć podtytuł konferencji: Perspektywy: ogólnoświatowa, europejska, krajowa, dolnośląska. Dla odzwierciedlenie tych dwóch ostatnich w konferencji uczestniczyli przedstawiciele sektora kosmicznego z Dolnego Śląska (dyrektor Krzysztof Fijak z SatRev) czy też gospodarze tych firm (wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Ryszard Wawryniewicz), a jeden z paneli miał profil politologiczno-europeistyczny. Należy przypomnieć, iż jednym z udzielających patronatu honorowego wydarzenia – obok Polskiej Agencji Kosmicznej i CBK PAN – był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Akcent lokalny został zatem silnie podkreślony. Konferencja stała się okazją do kontaktu ludzi z pozoru odległych od siebie środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych.

Warto zaznaczyć, iż z założenia multidyscyplinarna konferencja kumulowała w sobie przynajmniej dwa ambitne cele. Pierwszym miało być wzmacnianie lub wręcz wywoływanie tych obszarów aktywności kosmicznej, w które bardzo nieśmiało wkracza polski sektor kosmiczny, jak eksploracja Księżyca, drugim zainteresowanie nauk społecznych, w tym zwłaszcza nauk o polityce Kosmosem, jako obszarem badawczym, w sensie aktywności społecznej i politycznej idącej w tym kierunku. Z myślą o tym ostatnim celu pod koniec konferencji przeprowadzono panel dyskusyjny dotyczący możliwości grantowych i stypendialnych idących w stronę tematyki space, w którym uczestniczyli: prof. Przemysław Żukiewicz, prof. Leszek Kwieciński, dr Paweł Nowakowski (z UWr), a także na łączach MS Teams prof. Irma Słomczyńska z UMCS. Dyskusje poprowadził dr hab. Bartosz Smolik z Instytutu Politologii. Organizatorzy wychodzą bowiem z założenia ich po prawnikach, geologach, architektach, biologach czas najwyższy, aby Kosmosem szerzej zainteresowali się przedstawiciele nauk o polityce oraz inni reprezentanci nauk społecznych.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail