wnętrze zabytkowej sali z flagą Ukrainy na drzewcu

Sercem z Ukrainą – XIX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej

23 maja, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbędzie się XIX, specjalna edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Podczas koncertu „Sercem z Ukrainą” studenci, wykładowcy oraz zaproszeni goście śpiewać będą najpiękniejsze piosenki ukraińskie. Do ścisłego finału zakwalifikowali się studenci z filologii polskiej, muzykologii, biotechnologii, dziennikarstwa, filologii rosyjskiej, bezpieczeństwa narodowego, filologii chorwackiej, administracji, publikowania cyfrowego i sieciowego…

Wokaliści zaprezentują nam utwory i znane, i mniej znane, przynajmniej polskiej publiczności. Z tych najbardziej popularnych usłyszymy „Dumkę Bohuna”, „Bandurę” i „Dumkę na dwa serca”. Usłyszymy też dwa polskie utwory, które wyjątkowo korespondują z tegoroczną edycją.  Przeważają piosenki liryczne, choć nie obejdzie się bez niespodzianek.

Organizatorzy przygotowali imponującą pulę nagród, należy jednak pamiętać, iż od kilku lat sponsorzy-fundatorzy nagród sami, niezależnie od oficjalnego jury, przyznają swoje nagrody wykonawcom, którzy ich wzruszą, rozbawią, zaimponują skalą głosu. Teoretycznie jeden wykonawca może zdobyć wiele nagród z całej puli. Jurorzy przyznają tylko nagrody główne, wyróżnienia – sponsorzy-fundatorzy nagród.

• I Nagroda Dziekana Wydziału Filologicznego – 2 000 zł
  • II Nagroda Wrocławskiego Klubu ANIMA – recital  w Animie
  • III Nagroda Dyrektora IFS – 1000 zł
  • Nagroda Publiczności

Wyróżnienia

• Nagroda Biura Współpracy Międzynarodowej dla najlepiej śpiewającego  obcokrajowca 1 000 zł (nagrodę przyznaje p. prorektor UWr prof. Patrycja Matusz)
  • Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu 500 zł
  • Nagroda dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej 500 zł
  • Nagroda Konsula Honorowego RCz we Wrocławiu p. Arkadiusza Ignasiaka  – dwie równorzędne nagrody po 500 zł
  • nagroda anonimowego miłośnika piosenki słowiańskiej – 500 zł
  • zaproszenie do Centrum Sztuki Głosu ART VOICE  Anny Majkut-Polańskiej, wieloletniej sponsorki konkursu
  • kolacja dla dwojga ufundowana przez restaurację ARMINE
  • kolacja dla dwojga ufundowana przez Kozacką Chatkę

Finalistów oceniać będą: przewodniczący jury – dr Mateusz Wiśniewski z IFS,  prorektor UWr, prof. Patrycja Matusz, prorektor UWr prof. Tomasz Kalisz, dyrektor IFS prof. Oleh Beley, dyrektor OKiS-u Igor Wójcik, wokalistka, właścicielka Centrum Sztuki Głosu Art Voice Anna Majkut-Polańska i Andrzej Walus – muzyk.

Zapraszamy 23 maja 2022 roku o godz.16.00 do Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr (pl. Uniwersytecki 1). Wstęp wolny.

informacja o finansowaniu projektu