
Socjopercepcja vol. 46 we Wrocławiu
Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Sekcja Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2025 (środa) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Recepcja, ul. Ruska 46 we Wrocławiu.
Czasy nakładających się na siebie kryzysów – wielokryzysu pandemii COVID-19, wzrostu kosztów życia, wojny, katastrof naturalnych związanych ze zmianą klimatyczną, a także narastającego autorytaryzmu w polityce – potwierdziły, że praca opiekuńcza, (zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna) jest kluczowa dla przetrwania społeczeństwa. Praca ta jest wykonywana częściej przez kobiety, a w przypadku opieki domowej nad dziećmi, osobami starszymi i nie w pełni sprawnymi, coraz częściej przez osoby migrujące.
W większości krajów zachodnich odpłatna praca opiekuńcza w branżach takich, jak ochrona zdrowia i pomoc społeczna, poddana została w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rosnącej presji konkurencyjnej i cenowej m.in. poprzez wprowadzenie kryterium rozliczalności rynkowej w wyniku szerszego procesu liberalizacji i urynkowienia tych branż. Niskie płace połączone z wymagającą psychicznie i fizycznie pracą, szczególnie w sytuacji wielokryzysu, doprowadziły do rosnących niedoborów pracowników, a także obserwowanych w wielu krajach protestów i organizowania w związki zawodowe.
W trakcie spotkania chcemy przyjrzeć się bliżej doświadczeniom biograficznym pracownic/ków (przede wszystkim kobiet, ale też mężczyzn) zatrudnionych w szpitalnictwie, domach pomocy społecznej i pomocy domowej w Polsce i w USA, dwóch krajach reprezentujących odmienne ścieżki liberalizacji usług opiekuńczych. Odpowiemy na następujące pytania: Jakie podobieństwa i różnice w ścieżkach do zawodów opiekuńczych obserwujemy w obu krajach? Jak pracownice radziły sobie i radzą, indywidualnie i zbiorowo z nawarstwiającymi się kryzysami w ich miejscach pracy i społeczeństwach?
Kontekstem do dyskusji są badania biograficzne w tych branżach zrealizowane przez prelegentów i prelegentkę w Polsce w latach 2021-2023 w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki COV-WORK oraz w Stanie Nowy Jork w USA w 2024 r. m.in. w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.
W przypadku Polski i USA, zaprosimy również do dyskusji o roli codziennej, oddolnej solidarności, pomocy wzajemnej i mobilizacji zbiorowej w obliczu nawarstwiających się, chronicznych i nagłych kryzysów zdrowotnych, społeczno-gospodarczych i politycznych.
Prelegenci:
dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr, kierownik Zakładu Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii UWr, były stypendysta Fulbrighta, socjolog pracy, stosunków przemysłowych, biografii, zajmuje się wielokryzysem w świecie pracy
dr Jacek Burski, adiunkt w Zakładzie Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii UWr, socjolog pracy, biografii i kultury,
mgr Alicja Palęcka, asystentka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Katedrze Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych, socjolożka pracy, badaczka bezrobocia i pracy niezbędnej.
Prowadzenie:
dr hab. Kamil Łuczaj, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego, socjolog biograficzny, badacz mobilności społecznej i migracji. Były stypendysta na University of New Mexico, University of Illinois Urbana-Champaign oraz Uniwersytecie Cambridge.
Data publikacji: 25.03.2025
Dodane przez: M.J.