Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika

Socjopercepcja vol. 46 we Wrocławiu

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Sekcja Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2025 (środa) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Recepcja, ul. Ruska 46 we Wrocławiu.

Czasy nakładających się na siebie kryzysów – wielokryzysu pandemii COVID-19, wzrostu kosztów życia, wojny, katastrof naturalnych związanych ze zmianą klimatyczną, a także narastającego autorytaryzmu w polityce – potwierdziły, że praca opiekuńcza, (zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna) jest kluczowa dla przetrwania społeczeństwa. Praca ta jest wykonywana częściej przez kobiety, a w przypadku opieki domowej nad dziećmi, osobami starszymi i nie w pełni sprawnymi, coraz częściej przez osoby migrujące.

W większości krajów zachodnich odpłatna praca opiekuńcza w branżach takich, jak ochrona zdrowia i pomoc społeczna, poddana została w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rosnącej presji konkurencyjnej i cenowej m.in. poprzez wprowadzenie kryterium rozliczalności rynkowej w wyniku szerszego procesu liberalizacji i urynkowienia tych branż. Niskie płace połączone z wymagającą psychicznie i fizycznie pracą, szczególnie w sytuacji wielokryzysu, doprowadziły do rosnących niedoborów pracowników, a także obserwowanych w wielu krajach protestów i organizowania w związki zawodowe.

W trakcie spotkania chcemy przyjrzeć się bliżej doświadczeniom biograficznym pracownic/ków (przede wszystkim kobiet, ale też mężczyzn) zatrudnionych w szpitalnictwie, domach pomocy społecznej i pomocy domowej w Polsce i w USA, dwóch krajach reprezentujących odmienne ścieżki liberalizacji usług opiekuńczych. Odpowiemy na następujące pytania: Jakie podobieństwa i różnice w ścieżkach do zawodów opiekuńczych obserwujemy w obu krajach? Jak pracownice radziły sobie i radzą, indywidualnie i zbiorowo z nawarstwiającymi się kryzysami w ich miejscach pracy i społeczeństwach?

Kontekstem do dyskusji są badania biograficzne w tych branżach zrealizowane przez prelegentów i prelegentkę w Polsce w latach 2021-2023 w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki COV-WORK oraz w Stanie Nowy Jork w USA w 2024 r. m.in. w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

W przypadku Polski i USA, zaprosimy również do dyskusji o roli codziennej, oddolnej solidarności, pomocy wzajemnej i mobilizacji zbiorowej w obliczu nawarstwiających się, chronicznych i nagłych kryzysów zdrowotnych, społeczno-gospodarczych i politycznych.

Prelegenci:

dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr, kierownik Zakładu Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii UWr, były stypendysta Fulbrighta, socjolog pracy, stosunków przemysłowych, biografii, zajmuje się wielokryzysem w świecie pracy

dr Jacek Burski, adiunkt w Zakładzie Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii UWr, socjolog pracy, biografii i kultury,

mgr Alicja Palęcka, asystentka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Katedrze Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych, socjolożka pracy, badaczka bezrobocia i pracy niezbędnej.

Prowadzenie:

dr hab. Kamil Łuczaj, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego, socjolog biograficzny, badacz mobilności społecznej i migracji. Były stypendysta na University of New Mexico, University of Illinois Urbana-Champaign oraz Uniwersytecie Cambridge.

Data publikacji: 25.03.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail