Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające budynek fizyki i astronomii uniwersytetu wrocławskiego
fot. Paweł Piotrowski

Spotkanie z prof. Jacksonem Levi Said

Zakład Teorii Grawitacji i Oddziaływań Fundamentalnych Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład otwarty profesora Jacksona Levi Saida z University of Malta – przewodniczącym COST Action CosmoVerse. Wykład pt. „Probing New Physics through Novel Machine Learning Techniques” odbędzie się 6 maja (wtorek) o godz. 15:00 w sali 60 (sala im. Rzewuskiego) na Wydziale Fizyki i Astronomii, przy placu Maxa Borna 9.

Językiem wykładowym będzie język angielski. Wydarzenie realizowane jest w ramach programu IDUB – przyjazdy profesorów wizytujących.

O wykładzie:
Kwestia napięć w kosmologii stała się kluczowa dla oceny, czy standardowy model kosmologiczny wymaga rewizji, czy też zaobserwowane rozbieżności wynikają z błędów systematycznych w najnowszych pomiarach. Skoncentrowało to uwagę badaczy na wpływie takich błędów na dane obserwacyjne oraz na możliwościach identyfikacji miejsc, w których obserwacje odbiegają od modelu zgodnego (ΛCDM). Równocześnie podejmowane są intensywne prace nad opracowaniem nowej fizyki, która mogłaby sprostać tym rosnącym wyzwaniom.

Uczenie maszynowe otwiera nowe możliwości badania tych zagadnień w sposób niezależny od konkretnego modelu teoretycznego. Istnieje wiele sposobów zastosowania tych narzędzi – zarówno do poszukiwania nowej fizyki, jak i do identyfikacji błędów systematycznych w zbiorach danych, takich jak supernowe typu Ia, czy też dane z przeglądów rozbłysków gamma. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane te nowatorskie techniki wraz z analizami ograniczeń systematycznych prowadzonymi w sposób niezależny od modelu.

młody naukowiec ubrany wizytowo
fot. archiwum prywatne

Prof. Jackson Levi Said jest profesorem w Instytucie Nauk o Kosmosie i Astronomii na Uniwersytecie Malty. Jego główne zainteresowania badawcze koncentrują się na testowaniu nowych fundamentalnych teorii fizycznych w oparciu o dane obserwacyjne w kontekście kosmologii. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 90 opublikowanych prac, które zebrały ponad 3300 cytowań (z wyłączeniem autocytowań).

Prof. Levi Said wypromował dotąd 6 doktorantów oraz 7 magistrantów. Aktywnie działa również w środowisku naukowym jako członek kilku rad redakcyjnych – pełni funkcję doradcy ds. kosmologii na europejskiej platformie Open Research Europe oraz redaktora czasopisma Open Astronomy.

Pełni także funkcję przewodniczącego europejskiego projektu COST Action CosmoVerse (CA21136), który łączy badaczy zajmujących się teoriami fundamentalnymi, twórców nowatorskich narzędzi analizy danych oraz kosmologów obserwacyjnych.

Profesor otrzymał liczne granty badawcze związane z rozwojem metod uczenia maszynowego do odkrywania nowej fizyki fundamentalnej w danych z przeglądów kosmologicznych. Wśród nich znajduje się prestiżowy Uniwersytecki Grant Doskonałości w Naukach Przyrodniczych przyznany przez Uniwersytet Malty, w ramach którego opracowano techniki uczenia maszynowego umożliwiające stworzenie podstawowego pipeline’u do rekonstrukcji nowych modeli fizycznych na podstawie danych obserwacyjnych.

W kolejnym etapie, realizowanym w ramach programu Xjenza Malta FUSION R&I: Research Excellence Programme, rozwinięto nowe algorytmy, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod, takich jak Markov Chain Monte Carlo. Obecnie te rozwiązania są integrowane w pełny pipeline uczenia maszynowego dla kosmologii w ramach Xjenza Malta R&I Thematic Programmes: Digital Technologies Programme, którego celem jest stworzenie konkurencyjnego systemu analizy danych kosmologicznych.

grafika z info

Data publikacji: 24.04.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail