Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające budynek biologii w ogrodzie botanicznym uwr
fot. Alina Metelytsia

Spotkanie z prof. Stefano Benazzi

Zakład Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego ma zaszczyt zaprosić na wykład otwarty profesora Stefano Benazziego, wybitnego paleoantropologa z Uniwersytetu w Bolonii, który odwiedza naszą uczelnię w ramach programu IDUB – Visiting Professor. Wykład pt. “Uncovering the Last Neanderthals: Biological, Cultural, and Paleoenvironmental Perspectives from Micro to Macro Regions” odbędzie się w środę, 4 czerwca 2025 roku, o godzinie 13:30 w Dużej Sali Wykładowej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Sienkiewicza 21.

Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką ewolucji człowieka.

O wykładzie

Uncovering the Last Neanderthals: Biological, Cultural, and Paleoenvironmental Perspectives from Micro to Macro Regions.

Neandertalczycy byli gatunkiem ludzkim pochodzącym z Europy, a najwcześniejsze dowody  na ich istnienie pochodzą sprzed około 400 000 lat. Później ich obecność stwierdzono również w Lewncie i Azji Środkowej. Początkowo przedstawiani byli jako prymitywne istoty o ograniczonych zdolnościach poznawczych, ostatnie badania radykalnie zmieniły tą perspektywę. Zmiana ta wynika z bardziej rygorystycznych metod wykopaliskowych, multidyscyplinarnego podejścia do analizy ludzkich szczątków, dowodów archeologicznych oraz wykorzystania innowacyjnych technologii.

Nowe badania ujawniają znacznie inny obraz neandertalczyków, podkreślając gatunek ludzki, który był dobrze przystosowany, zarówno biologicznie, jak i kulturowo, do surowego klimatu Europy w środkowym i górnym plejstocenie. Ta zmieniona perspektywa rodzi ważne pytania o przyczynach ich wyginięcia, które nastąpiło około 40 000 lat temu, zbiegając się w czasie z rozprzestrzenianiem się Homo sapiens w Eurazji. Debata pozostaje bardzo wciągająca, przyciągając nie tylko zainteresowanie naukowe, ale także szeroką uwagę opinii publicznej, ponieważ zmienia rozumienie naszych starożytnych krewnych.

W tym wykładzie powrócimy do kluczowych kamieni milowych ostatnich badań nad neandertalczykami, opierając się również na wynikach projektu ERC CoG SUCCESS, który koncentrował się na dynamice biokulturowej związanej z przybyciem Homo sapiens do Włoch między 45 000 a 40 000 lat temu. Następnie przedstawimy cele nowego projektu ERC SyG, który ma na celu zbadanie, w skali makroregionalnej, wydarzeń, które miały miejsce między 60 000 a 40 000 lat temu, a ostatecznie przyczyn wyginięcia neandertalczyków.

Biogram

młody mężczyzna ubrany wizytowo
fot. archiwum prywatne

Stefana Benazzi jest profesorem antropologii fizycznej na Uniwersytecie Bolońskim, specjalizującym się w osteologii i paleoantropologii. Kieruje Laboratorium Osteologii i Paleoantropologii (Laboratorium BONES) na Wydziale Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Bolońskiego. Prof. Benazzi jest uznawany za jednego z czołowych antropologów na świecie. W latach 2017-2022 kierował projektem ERC Consolidator Grant SUCCESS, w ramach którego badał przybycie pierwszych anatomicznie współczesnych ludzi do Europy Południowej oraz procesy biokulturowe, które mogły przyczynić się do ich udanej adaptacji. W 2023 r. otrzymał grant ERC Synergy Grant na projekt LAST NEANDERTHALS. Od 2022 r. jest również partnerem w projekcie ERC Advanced Grant FIRSTSTEPS. Prowadził badania antropologiczne i archeologiczne na licznych stanowiskach paleolitycznych w Europie i poza nią. Jego interdyscyplinarne badania koncentrują się na ewolucji człowieka, w szczególności na stylu życia i warunkach zdrowotnych starożytnych populacji, takich jak neandertalczycy i wczesny Homo sapiens. Jest również głęboko zaangażowany w rozwój innowacyjnych metodologii cyfrowych do badania ludzkich szczątków szkieletowych. Jego praca znacząco rozwinęła tę dziedzinę, zwłaszcza w zakresie analizy morfometrycznej kości i zębów, w tym ich struktury wewnętrznej.

grafika z tekstem

Tłumaczenie abstraktu wykładu oraz biogramu zostało wykonane przez studentkę Instytutu Filologii Angielskiej, Małgorzatę Twardochleb, w ramach praktyk tłumaczeniowych pod kierunkiem Marii Kozan.

Data publikacji: 16.05.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail