
Studenci II roku NZPS badali rozwój lokalny w Krainie Wygasłych Wulkanów
Studenci II roku kierunku Zarządzanie Projektami Społecznymi (studia niestacjonarne I stopnia) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w dniu 15 kwietnia, wzięli udział w wyjeździe badawczym do Krainy Wygasłych Wulkanów (Góry i Podgórze Kaczawskie).
Wyjazd odbył się w ramach przedmiotu „Zarządzanie rozwojem regionalnym lokalnym”, prowadzonym na roku przez Doktora Andrzeja Ferensa. Celem wyjazdu była analiza instrumentów zarządzania rozwojem lokalnym i regionalnym oraz efektów zmian wprowadzonych za pomocą projektów.
Etapy projektów przeprowadzonych na terenie byłego obozu pracy i zagłady „Gross-Rosen” w Rogoźnicy, grupa omawiała podczas oprowadzania po kolejnych punktach, które zostały objęte projektami. Najistotniejsze zmiany wprowadzono w ramach projektu „Kamienne Piekło KL Gross Rosen”, którego celem było przekształcenie Muzeum Gross-Rosen w przestrzenną ekspozycję muzealną, promującą edukację historyczną i społeczną.
O projektach wprowadzanych w gminie Mściwojów, studenci Zarządzania Projektami Społecznymi, mogli porozmawiać z Panią Magdaleną Kopeć, zajmującą się rozwojem lokalnym gminy. Mściwojów może pochwalić się pięknymi widokami, które zaobserwować można między innymi z wieży widokowej położonej na Winnej Górze (wieża została postawiona w ramach projektu „Budowa ścieżki przyrodniczej w dolinie rzeki Wierzbiak wraz z punktem widokowym na Przedgórze Sudeckie”). Wynikiem projektów przeprowadzonych w odwiedzonej gminie są również inne atrakcje o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, położone między innymi nad zbiornikiem wodnym „Mściwojów”. Omówiono także temat przeszkód, jakie może napotkać na swojej drodze zespół projektowy.
Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie to centrum prowadzone przez Stowarzyszenie Kaczawskie. Studenci spotkali się tam z Panią Moniką Cychowską-Nowak, która przybliżyła tajniki powstania i funkcjonowania tego miejsca, a także opowiedziała o tym, jak Sudecka Zagroda Edukacyjna radziła sobie podczas pandemii COVID-19. Uczestnicy wyjazdu badawczego nie tylko słuchali i zadawali pytania, a mieli też możliwość m.in. zapoznania się ze zbiorami minerałów, czy skorzystania z symulatora trzęsień ziemi.
Kolejnym punktem wyjazdu badawczego była Villa-Greta, prowadzona przez Państwo Ewelinę i Krzysztofa Rozpędowskich. Miejsce z historią, w którym studenci zapoznali się z funkcjonującą w Dobkowie siecią współpracy lokalnej, która polega na wzajemnym polecaniu swoich usług. To sprawia, iż rozwija się nie tylko jedno, konkretne miejsce, ale szansę na rozwój mają także pozostałe lokacje. Uwagę studentów zwróciła otwartość właściciela obiektu, który odpowiadał na wszelkie nurtujące pytania. Przygotował również prezentację, mającą na celu zobrazowanie sukcesu, który niewątpliwie odnosi Dobków. Wszystko praktycznie blisko siebie – restauracja, baza noclegowa, tereny zielone, ręcznie wykonywane produkty
Cały dzień spędzony na wyjeździe badawczym był okraszony dużą dawną pozytywnych doświadczeń, ale i pozyskanej wiedzy. Zaobserwowane zjawiska z pewnością będą jeszcze wielokrotnie omawiane przez studentów na zajęciach. Zestawienie omawianych teorii i koncepcji z rzeczywistością i zobaczenie na własne oczy rozwoju lokalnego w terenie niewątpliwie jest wartością dodaną nie tylko do samego przedmiotu, ale i do całego kierunku, jakim jest Zarządzanie Projektami Społecznymi.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu relacjonującego wydarzenie, którego autorką jest jedna ze studentek, Diana Lisowska-Panek.
(film wkrótce)
(Daniel Lis, Paweł Skorb, II rok I stopnia ZPS, studia niestacjonarne)

