Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
sowa

Studenckie Koło Naukowe Nauczycieli „Sowa”

Jesteśmy Studenckim Kołem Naukowym Nauczycieli „Sowa”, które od ponad 10 lat działa na Wydziale Nauk Biologicznych UWr. Nasze działania obejmują przede wszystkim edukację przyrodniczą uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych czy nawet przedszkoli! Staramy się przedstawić naukę biologii w sposób nieschematyczny, ciekawy i przede wszystkim praktyczny. Podejmujemy również działania o charakterze społecznym.

Członkowie koła to studenci różnych kierunków studiów biologicznych na Wydziale Nauk Biologicznych. W skład naszego zespołu wchodzą studenci na wszystkich etapach studiów, nawet doktoranckich – jedna z Sówek (tak siebie nawzajem nazywamy) działa z nami jako Członek Honorowy. Naszymi opiekunami są od lat Pani dr Joanna Łubocka, prof. UWr oraz Pan dr Józef Krawczyk, prof. UWr.

Nasze największe dotychczasowe osiągnięcia i projekty to m.in;

– Projekt „Passio Biologica” – zajęcia praktyczne z różnorodnych tematów przyrodniczych dla uczniów szkół, organizowane w naszej sowiej siedzibie przy ul. Przybyszewskiego 63 na WNB UWr, w Muzeum Przyrodniczym UWr, Ogrodzie Botanicznym UWr czy też od niedawna – w ZOO Wrocław, z którym podjęliśmy stałą współpracę. (Więcej informacji: tu, tu, tu i tu!)

– Interdyscyplinarna Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Dydaktyczna – za nami już sześć edycji konferencji dydaktycznej, której jesteśmy organizatorami. Konferencja zrzesza ze sobą nauczycieli, studentów, doktorantów i edukatorów chcących dzielić się, przez dwa dni trwania wydarzenia, swoim innowacyjnym podejściem do nauczania. Konferencja od 3 lat odbywa się w formie zdalnej, planujemy jednak powrót do tradycyjnej formy. Wydarzenie odbywa się co roku w grudniu i przyciąga do siebie prelegentów z różnych części Polski oraz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

– Tajemniczy Ogród Łączący Pokolenia – jest to wygrany przez nas projekt z Akademickiego Budżetu Obywatelskiego, w którym zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy wspólnie ze społecznością Wydziału Nauk Biologicznych ogród w dawnym wirydarzu budynku UWr przy ul. Przybyszewskiego 63. Prace w ogrodzie wciąż trwają, pierwsze efekty są już widoczne. W ogrodzie udało się nam zorganizować wydarzenia takie jak „Dzień Tulipana” czy „Piknikowe Sadzonki”, mające na celu zintegrować społeczność akademicką WNB UWr i zachęcić do pomocy w pracach ogrodowych. Planujemy organizację kolejnych tego typu wydarzeń. (Więcej informacji: tu, tu i tu!)

 Projekt „Ekoobywatel” – w roku akademickim 2022/2023 zrealizowaliśmy nasz autorskiprogram: „Rozwój kompetencji biologicznych i społecznych wrocławskich uczniów oraz zaangażowania ich w działania na rzecz lokalnego środowiska przyrodniczego” współfinansowany przez Miasto Wrocław w ramach Funduszu Aktywności Studenckich (FAST) realizowanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Projekt obejmował zajęcia teoretyczne oraz badania terenowe realizowane pod naszą opieką przez uczniów jednej z wrocławskich szkół podstawowych i liceum ogólnokształcącego. (Więcej informacji: tu, tu i tu!)

– Warsztaty i spotkania z edukatorami – członkowie SKNN „Sowa” co roku mają okazję uczestniczyć w spotkaniach związanych z szeroko pojętą edukacją przyrodniczą. Gościliśmy u siebie m.in przedstawicieli ZOO Wrocław oraz dr Iwonę Gottfried prowadzącą warsztaty na temat nietoperzy. Podjęliśmy również stałą współpracę z Akademickim Radiem Luz, które już dwa razy gościło nas w swojej audycji popularnonaukowej „Na Synapsach”. (Więcej informacji: tu i tu!)

– Opieka nad zwierzętami  – jednym z najważniejszych filarów naszego koła są zwierzęta, które zaadoptowaliśmy. W naszej siedzibie mieszkają przedstawiciele wszystkich gromad zwierząt; aksolotl „Aksi”, agama brodata „Zosia”, szynszyle „Iwan”, „Szymek”, „Tomek”, karaczany, straszyki, patyczaki, papużka falista oraz zeberki. Opieka nad naszymi małymi podopiecznymi jest dla nas bardzo ważna, ich obecność wykorzystujemy na zajęciach z dziećmi z tematyki zoologii – uczniowie mogą na własne oczy zaobserwować charakterystyczne cechy gromad ale też dowiedzieć się skąd pochodzą nasze zwierzaki, jak się nimi poprawnie opiekować.

Nasze plany obejmują kontynuację dotychczasowych cyklicznych projektów  oraz rozszerzenie naszej działalności edukacyjnej o kolejną grupę wiekową – planujemy edukować osoby starsze, np. przebywające w domach opieki.  Na naszych mediach społecznościowych, na których staramy się na bieżąco relacjonować nasze działania i edukować, pojawią się już niebawem treści edukacyjne (schematy, grafiki, opisy) podejmujące problematyczne zagadnienia z zakresu biologii – treści planujemy skierować głównie do tegorocznych maturzystów, którzy mogą mieć trudności ze zrozumieniem niektórych zagadnień.

Zapraszamy do kontaktu poprzez fanpage na Facebooku oraz Instagramie. Jesteśmy również dostępni pod adresem e-mail: sknn.uwr@gmail.com.

grupa studentów
grupa studentów

Uwaga! Jeżeli jesteś studentką lub studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, masz możliwość zapisania się do koła naukowego, który nie jest związany z twoim instytutem.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail