Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
koło prawa górniczego

Studenckie Koło Naukowe Prawa Górniczego

Koło naukowe powstałe w listopadzie 2020 r. z inicjatywy grupy studentów wówczas III roku studiów stacjonarnych prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Inspiracją do założenia SKN PG były wykłady z publicznego prawa gospodarczego prowadzone przez prof. dr hab. Tadeusza Kocowskiego – późniejszego Opiekuna Koła, podczas których poruszane były również zagadnienia związane z prawem geologicznym i górniczym. Stanowiły one impuls do rozpoczęcia prac nad utworzeniem Koła przez studentów, którzy otrzymawszy zachętę do działania od prof. T. Kocowskiego rozpoczęli przygotowania do utworzenia, a następnie zarejestrowania koła w strukturze Uniwersytetu Wrocławskiego.

Istotną rolą była motywacja członków założycieli. Szczególnie chodzi tutaj o motywację tych osób, które po dziś dzień zasiadają w Zarządzie Koła, bowiem łączył ich wspólny mianownik. Był nim fakt, że członkowie Koła częstokroć związani byli, m.in. poprzez koligacje rodzinne i idące za nimi tradycje górnicze we własnych rodzinach, nie tylko z prawem, ale także z górnictwem. Chęć połączenia tych dwóch dziedzin stanowiła podwalinę pod ideę założenia koła naukowego.

Członkowie Koła wzięli sobie od początku na cel promocję prawa geologicznego i górniczego zarówno wśród studentów WPAiE UWr, jak również kierując ciekawą ofertę do innych osób, w tym również z poza uczelni oraz do podmiotów zewnętrznych takich jak np. przedsiębiorstwa wydobywcze oraz organy administracji publicznej. Jest to jedyne koło naukowe w Polsce o takim profilu działalności. Powstało ono w dość specyficznym czasie, jakim był okres pandemii i niejako apogeum nauki zdalnej. Oznaczało to, że przez wiele miesięcy, od listopada 2020 r. do lipca 2021 r. członkowie Koła wszelkie aktywności prowadzili w oparciu o Internet i zdalne formy komunikowania się.

Koło prowadzi bogatą działalność na różnych polach. W swojej historii zorganizowało już trzy wykłady naukowe z interesującymi prelegentami:

  1. Ruch podziemnego zakładu górniczego i zagrożenia z tym związane” – 21 grudnia 2020 r. (Radca prawny Wojciech Zaucha z KGHM Polska Miedź S.A. – Oddział Zakłady Górnicze „Lubin”);
  2. Cywilistyczne aspekty prawa geologicznego i górniczego” – 31 marca 2021 r. (Radca prawny Hubert Schwarz z Kancelarii Prawniczej „Amadeus” we Wrocławiu);
  3. Ochrona złóż kopalin, jej prawno-przestrzenne aspekty w świetle Polityki Surowcowej Państwa i zmian prawa geologicznego i górniczego” – 8 kwietnia 2022 r. (Adwokat Jan Andrzej Stefanowicz z Kancelarii Prawnej „Juris” w Warszawie).

Ponadto SKN PG było również organizatorem trzech obozów naukowych:

  1. Warsztaty Naukowe SKN PG – Ślęża 2021 (3-4 lipca 2021 r.). W ich ramach przeprowadzone zostały warsztaty terenowe, uczestnicy mogli się zapoznać z dziejami i specyfiką dawnego górnictwa okolic Ślęży i Sobótki, a także wygłosić interesujące referaty naukowe:
    Prezesa Jakuba Kołeckiego – Obiekty unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,
    Pierwszego Wiceprezesa Dominika Kowala – Historia rozwoju prawa górniczego,
    Drugiego Wiceprezesa Michała Kowalskiego – Polityka surowcowa państwa,
    Członka SKN PG Kamila Kozyry na temat – Rodzaje własności złóż kopalin;
  2. Warsztaty Naukowe SKN PG – Zabrze Guido 2022 (5 marca 2022 r.). Wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zjazd pod ziemię na poziom 320 metrów pod powierzchnią w Kopalni Guido. Studenci mieli okazję zapoznać się ze specyfiką podziemnego górnictwa węgla kamiennego w połączeniu z obecnym walorem turystycznym byłej kopalni;
  3. Warsztaty Naukowe SKN PG – Lubin 2022 (9 lipca 2022 r.). Organizacja Warsztatów Naukowych we współpracy pomiędzy SKN PG oraz KGHM Polska Miedź S.A. (Zakłady Górnicze „Lubin”). Wizyta w ZG Lubin (szyb L-VI w Rynarcicach, oddział G-8). Zjazd członków SKN PG pod ziemię na poziom 950 metrów pod powierzchnią i następnie objazd wyrobisk górniczych ZG Lubin. Zwiedzanie przodków górniczych, obserwowanie ruchu kopalni, przeprowadzenie pomiarów geologicznych, pozyskiwanie próbek skalnych i inspekcja maszyn górniczych. Zapoznanie ze specyfiką funkcjonowania górnictwa podziemnego w jednym z największych przedsiębiorstw górniczych w Polsce i na świecie.

Ponadto SKN PG bierze dzięki aktywności swoich członków udział w licznych konferencjach naukowych na szczeblu ogólnopolskim, czy też wydarzeniach takich jak wykłady z ogólnouniwersyteckiego przedmiotu pt. „Master of Business Administration (MBA) w geologii i ochronie środowiska”. Koło prowadzi ponadto aktywną działalność w mediach społecznościowych, w tym również dydaktyczną, komentując m.in. nowelizacje prawa geologicznego i górniczego. Wreszcie członkowie SKN PG prowadzą aktywną działalność naukową poprzez pisanie artykułów w tematyce polskiego prawa geologicznego i górniczego. Trafiają one do renomowanych czasopism takich jak Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego („Obowiązki policyjne przedsiębiorcy związane z występowaniem zagrożeń górniczych – Jakub Kołecki) lub Przegląd Geologiczny („Własność złóż kopalin w kontekście kryterium społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości gruntowej w prawie polskim – Dominik Kowal).

Największym wydarzeniem organizowanym przez SKN PG we współpracy z Instytutem Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kancelarią Prawniczą „Amadeus” we Wrocławiu była I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Współczesne wyzwania prawa geologicznego i górniczego” (9 grudnia 2022 r.).

Zakończyła się ona wielkim sukcesem – zarówno organizacyjnym, jak również merytorycznym. Konferencja odbyła się w formie zdalnej za pośrednictwem MS Teams. Odbywała się ona według ustalonego harmonogramu. Otwarcie konferencji obfitowało w liczne wystąpienia wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów konferencji, w tym przede wszystkim pracowników naszego Wydziału – prof. dr hab. Tadeusza Kocowskiego, dr hab. Jerzego Korczaka prof. UWr oraz dr Witolda Małeckiego. Następnie obserwatorzy mieli okazję wysłuchać w trakcie czterech sesji łącznie 12 referatów. Co bardzo istotne, grono referentów było zróżnicowane, dzięki czemu słuchacze otrzymali możliwie szerokie spektrum zagadnień, jakie poruszały osoby z różnych środowisk. Wśród prelegentów byli zarówno:

  1. przedstawiciele nauki w randze profesorów i doktorów – obecne były dwa ośrodki akademickie: Uniwersytet Wrocławski (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie;
  2. przedstawiciele praktyki, zawodowi prawnicy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z centrali miedziowego potentata – KGHM Polska Miedź S.A. oraz z Kancelarii Prawniczej „Amadeus” z siedzibą we Wrocławiu;
  3. studenci z SKN PG, których pasją są zagadnienia związane z prawem geologicznym i górniczym. Wśród nich znaleźli się:
    a)Prezes Jakub Kołecki z referatem pt.: „Obowiązki przedsiębiorcy związane z prowadzeniem ruchu zakładu górniczego w kontekście zasady ochrony złóż kopalin”,
    b) Pierwszy Wiceprezes Dominik Kowal z referatem pt.: „Obowiązki organów samorządu terytorialnego w zakresie planowania przestrzennego w kontekście występowania na obszarach planowania złóż kopalin”,
    c) Sekretarz Kamil Kozyra z referatem pt.: „Właściciel nieruchomości (użytkownik wieczysty) nieruchomości w obszarze górniczym są jednak stronami postępowania koncesyjnego – kilka słów i uwag na temat wyroku TK z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt SK 19/15”,
    d) Członek SKN PG Adam Kubiczek z referatem pt.: „System prawa górniczego w Republice Czeskiej”.

Na koniec przewidziana była dyskusja, w trakcie której słuchacze mogli zadawać pytania prelegentom. Przed godziną 14:30 nastąpiło zamknięcie konferencji.

Warto wskazać, że frekwencja na tym wydarzeniu była bardzo duża, bowiem jak wynika z raportu, konferencji słuchało łącznie 162 uczestników, w tym prawie 100 osób w jednym czasie.

Dzięki konferencji Uniwersytet Wrocławski, a w szczególności Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, mógł zaistnieć jako jeden z wiodących ośrodków akademickich zajmujących się prawem geologicznym i górniczym.

Organizatorzy żywią nadzieję, że konferencja dzięki sukcesowi, jaki odniosła w trakcie swojej pierwszej edycji, na trwałe wpisze się w cykl wydarzeń organizowanych we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i przyczyni się do jeszcze większej debaty wokół zagadnień związanych z prawem dotyczącym geologii i górnictwa w Polsce, w Unii Europejskiej oraz na świecie.

Aktualnie od lipca 2022 r. Opiekunem Naukowym SKN PG jest dr Witold Małecki.

Sporządził: Jakub Kołecki, Prezes Studenckiego Koła Naukowego Prawa Górniczego

Zapraszamy do kontaktu poprzez fanpage na Facebooku. Jesteśmy również dostępni pod adresem e-mail: skn.pg@uwr.edu.pl.

grupa studentów
grupa studentów

Uwaga! Jeżeli jesteś studentką lub studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, masz możliwość zapisania się do koła naukowego, który nie jest związany z twoim instytutem.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail