
Studiuj European Studies w ramach Sojuszu Arqus!
Nowy wspólny kierunek studiów magisterskich „European Studies” w ramach Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus! Unikatowe studia w międzynarodowym środowisku stworzone przez współpracujące ze sobą cztery europejskie uniwersytety należące do Arqus. Rekrutacja na kierunek European Studies już wystartowała i potrwa do 15 kwietnia!
European Studies to dwuletnie studia magisterskie współtworzone przez cztery uniwersytety członkowskie Arqus: Uniwersytet w Granadzie, Grazu, Lipsku i Wilnie. Kierunek prowadzony jest w całości w języku angielskim. Studenci European Studies będą mogli odbywać zajęcia na wszystkich czterech uniwersytetach w formie stacjonarnej, zdalnej albo hybrydowej, albo też studiować na jednej z tych czterech uczelni stacjonarnie, a w zajęciach na pozostałych uczelniach uczestniczyć online. Studenci European Studies będą także mogli starać się o wyjazd w ramach wymiany do innych uczelni członkowskich Arqus (innych niż cztery uniwersytety tworzące kierunek studiów). Kierunek studiów magisterski ze wspólnym programme nauczania czterech uczelni partnerskich Arqus to pomysł unikatowy na skalę europejską, który daje wyjątkowe możliwości – studenci z różnych krajów będą mieli okazję spotkać się i bezpośrednio zaobserwować podobieństwa i różnice między nimi. Absolwenci European Studies otrzymają stopień magistra studiów europejskich (dosł. Joint Degree of Master of Arts in the field of European Studies) uznawany przez wszystkie uczelnie partnerskie.
Program studiów European Studies składa się z centralnego programu wspólnych modułów proponowanych przez uczelnie partnerskie, połączonego ze specjalistycznymi treściami każdej uczelni zgodnie z ich obszarami badawczymi merytorycznymi. Dzięki temu studenci mogą opracować swój własny plan zajęć zgodnie z ich zainteresowaniami:
- Uniwersytet w Granadzie oferuje następujące obszary tematyczne: procesy społeczno-gospodarcze i krytyczne spojrzenie na Europę; zmiany klimatyczne, migracje.
- Uniwersytet w Grazu oferuje następujące obszary tematyczne: Europa południowo-wschodnia; rozwój społeczno-gospodarczy i zmiany społeczne; migracja i zmiany klimatyczne; zarządzanie prawami człowieka i różnorodnością.
- Uniwersytet w Lipsku oferuje następujące obszary tematyczne: stosunki między Wschodem a Zachodem, perspektywy transnarodowe, zarządzanie konfliktami na świecie, reprezentacja kulturowa w aktualnych społeczeństwach europejskich, europeizacja i globalizacja.
- Uniwersytet w Wilnie oferuje następujące obszary tematyczne: perspektywa północno-wschodnia; perspektywa transnarodowa; Europa Wschodnia i wyzwania globalne; praktyczne umiejętności i wiedza na temat Europy Wschodniej.
Program studiów European Studies oferuje wielokierunkowe spojrzenie na rolę Europy w świecie, wykorzystując szeroki zakres metodologii w naukach społecznych i humanistycznych. Program skoncentrowany jest na relacji między europeizacją i globalizacją, wpływem globalnych wydarzeń na Europę oraz zmieniającą się rolą naszego kontynentu w nowym porządku świata
Studenci będą mogli samodzielnie przyczynić się do opracowania projektów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych prowadzonych przez Europejczyków. Studenci zostaną przeszkoleni w zakresie praktycznej i systematycznej wieloaspektowości poprzez fizyczną i wirtualną obecność na kursach na czterech różnych uniwersytetach, które łączy wspólne rozumienie Europy jako globalnego podmiotu.
Kierunek studiów został niedawno akredytowany przez niemiecką agencję ZEvA.
Termin składania aplikacji upływa 15 kwietnia 2023 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej sojuszu Arqus.