Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
aula
fot. Dominika Hull-Bruska

Stypendia ministra dla naszych młodych badaczy i badaczek!

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia młodym naukowcom. Jest wśród nich sześcioro naszych zdolnych badaczek i badaczy – dr Magdalena Gibiec, dr Maciej Juzaszek, dr Paweł Kaczmarski-Koronkiewicz, dr Michał Marczenko, dr Daniel Pankowski i dr Katarzyna Parchimowicz. Gratulujemy!

Minister Marcin Kulasek ogłosił wyniki 20. edycji konkursu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców 26 czerwca 2025. W tym roku stypendia otrzymało 228 osób, a wśród nich 34 doktorantów, reprezentujących łącznie 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Laureaci będą otrzymywać wsparcie w wysokości 5390 zł miesięcznie przez okres trzech lat. Na ten cel Ministerstwo przeznaczy ponad 44 mln złotych.

A oto nasi badacze i badaczki (i dyscypliny) z przyznanymi w tym roku stypendiami ministerialnymi:

zdjęcie przedstawiające młodą, uśmiechniętą kobietę, ubraną wizytowo
fot. archiwum prywatne

dr Magdalena Gibiec (historia)

Jest adiuntką w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół stosunków polsko-ukraińskich w XX w., ze szczególnym uwzględnieniem polityki narodowościowej II Rzeczypospolitej, rozwoju ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, a także funkcjonowania diaspory ukraińskiej. W latach 2019–2023 kierowała projektem badawczym „Kulisy funkcjonowania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów na emigracji w świetle korespondencji (1929–1938)”, przyznanym przez Narodowe Centrum Nauki. Autorka książki Organisation of Ukrainian Nationalists on Emigration. Its Formation and Transnational Connections in 1929–1934 (Routledge 2024). Obecnie przebywa na Uniwersytecie Columbia w ramach programu IDUB, gdzie bada wpływy nacjonalistów ukraińskich wśród diaspory w Stanach Zjednoczonych w latach 1929-1945. O naukowych zainteresowaniach badaczki można poczytać m.in. tutaj.

młody, uśmiechnięty mężczyzna
fot. archiwum prywatne

dr Maciej Juzaszek (nauki prawne)

Jest filozofem prawa i moralności. Pracuje na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii.  Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących relacji prawa i moralności, etyki przekonań oraz ontologii społecznej, prowadzi również badania socjologiczne w zakresie edukacji doktorantów nauk prawnych w Polsce. Kierował kilkoma grantami badawczymi, pracował w Instytucie Filozofii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego. Autor artykułów w monografiach zbiorowych oraz czasopismach polskich i zagranicznych.

Polecamy: Maciej Juzaszek | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

młody, uśmiechnięty i wizytowo ubrany mężczyzna
fot. Max Pflegel/WDL

dr Paweł Kaczmarski-Koronkiewicz (polonistyka)

Zajmuje się polską poezją nowoczesną i najnowszą, problemem intencji w badaniach literackich, materializmem historycznym oraz punktami stycznymi teorii literatury i groznawstwa.

młody mężczyzna na tle zieleni
fot. archiwum prywatne

dr Michał Marczenko (nauki fizyczne)

Jego zainteresowania naukowe stoją na styku fizyki wysokich energii i astrofizyki. Badania opierają się o budowę i analizę modeli teoretycznych istotnych dla zrozumienia makroskopowych obiektów, takich jak gwiazdy neutronowe, oraz mikroświatów stworzonych w laboratoriach akceleratorów cząstek. Jego prace skupiają się na opisie przemian fazowych materii jądrowej w skrajnych warunkach oraz na tym, jak własności materii wpływają na obserwowalne sygnały w eksperymentach i obserwacjach astronomicznych. Łączy w ten sposób zagadnienia z teorii cząstek elementarnych, astrofizyki i fizyki jądrowej.

młody, uśmiechnięty mężczyzna
fot. archiwum prywatne

dr Daniel Pankowski (psychologia)

Jego zainteresowania naukowe to neuropsychologia medyczna oraz ocena jakości badań naukowych. Obecne pracuje na projektami związanymi m.in. z karmieniem niemowląt, leczeniem ADHD, weterynarią, wpływem leczenia niedoczynności tarczycy na funkcje neuropoznawcze.

młoda, uśmiechnięta kobieta
fot. Dominika Hull-Bruska

dr Katarzyna Parchimowicz (nauki prawne)

Jest adiunktką w Inkubatorze Doskonałości Naukowej – Centrum Digital Justice na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Specjalizuje się w międzynarodowym i europejskim prawie finansowym i bankowym. Obecnie prowadzi badania o regulacjach wpływu mediów społecznościowych na stabilność finansową, a we współpracy z Pracownią Prostej Polszczyzny prof. Tomasza Piekota tłumaczy prawne aspekty upraszczania regulaminów bankowych.

Opracow. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Data publikacji: 30.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail