Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
schody, gmach główny
Fot. Paweł Piotrowski

Stypendia NAWY dla naszych badaczek i badacza

Troje naszych naukowców dr Magdalena Gibiec, dr Michał Halicki  i dr hab. Anna Śledzińska-Simon, prof. Uwr zostali stypendystami programu NAWA BEKKER.  Program jest wsparciem dla mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich. 

Dr Michał Halicki z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii (Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska) został stypendystą programu NAWA BEKKER, w ramach którego uzyskał finansowanie na półtoraroczny staż naukowy w Niemieckim Instytucie Badań Geodezyjnych Technicznego Uniwersytetu w Monachium (DGFI-TUM). W trakcie stażu dr Halicki będzie realizował projekt pt. „Prognozowanie poziomu wody w rzekach w oparciu o zagęszczone pomiary altimetryczne z wielu misji altimetrii nadirowej i z satelity SWOT„. Staż rozpocznie się 1 marca 2025 r. i potrwa do 30 września 2026 r.

Michał Halicki, laureat programu NAVA
Dr Michał Halicki, fot. Archiwum prywatne

Celem projektu jest zbudowanie systemu prognoz hydrologicznych opartego wyłącznie o dane satelitarne. – To ambitne zadanie, ale jego pozytywna realizacja pozwoliłaby na stworzenie pierwszego na świecie tego typu systemu prognoz – przyznaje nasz badacz.

Wyjazd na staż umożliwi doktorowi Halickiemu nawiązanie współpracy ze światowej klasy ekspertami z dziedziny hydrogeodezji. Projekt jest również świetną okazją do zacieśnienia współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a Technicznym Uniwersytetem w Monachium. 

Dr hab. Anna Śledzińska-Simon, prof. UWr z Katedry Prawa Konstytucyjnego (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii) wyjdzie do European University Institute we Florencji. – W moich badaniach stawiam pytanie o związek między ochroną praw reprodukcyjnych, w szczególności dostępem do aborcji, a liberalnym konstytucjonalizmem. Przyjmuję, że aborcja stanowi wyjątkowy test dla ograniczeń wynikających z zasad demokracji, praw człowieka oraz rządów prawa, zwłaszcza w zakresie podziału władzy i kontroli sądowej. W tym kontekście aborcja jawi się jako kluczowy wskaźnik kondycji liberalnego konstytucjonalizmu, pełniąc rolę przysłowiowego kanarka w kopalni węgla. Sygnalizuje ona erozję, a nawet upadek podstawowych zasad liberalnej demokracji, co przejawia się w takich procesach jak regres demokracji i rządów prawa, naruszenia praw człowieka oraz rosnąca dominacja władzy wykonawczej nad innymi segmentami systemu władzy.

Anna Śledzińska-Simon, fot.Paweł Piotrowski
Dr hab. Anna Śledzińska-Simon fot. Paweł Piotrowski

Celem projektu jest analiza tego, czy i w jaki sposób konstytucyjne, sądowe oraz legislacyjne zmiany w zakresie aborcji prowadzą do transformacji zarówno koncepcji liberalnej demokracji, jak i tzw. „umowy seksualnej”, będącej fundamentem liberalnego konstytucjonalizmu.

Badania koncentrują się na przykładzie czterech państw o różnym podejściu do aborcji i odmiennych tradycjach konstytucyjnych: Francji, Irlandii, Polski i Stanów Zjednoczonych. Porównanie to zostanie uzupełnione analizą procesów towarzyszących zmianom w regulacjach dotyczących aborcji, takich jak upolitycznienie sądownictwa konstytucyjnego, postępująca sekularyzacja społeczeństwa, równoczesna ideologizacja i religijna radykalizacja debaty publicznej oraz rosnący wpływ populizmu na procesy demokratyczne.

Analiza tych procesów pozwoli głębiej zrozumieć, w jaki sposób debata oraz zmiany w prawie aborcyjnym odzwierciedlają szersze przeobrażenia w dynamice władzy, relacjach między jednostką a państwem oraz w koncepcji praw człowieka we współczesnych demokracjach. Projekt ten zmierza do diagnozy stanu uznania praw reprodukcyjnych jako kluczowego warunku realizacji idei równego obywatelstwa kobiet. Jednocześnie bada, w jaki sposób zmiany te wpływają na relacje płci w ramach procesów demokratycznych i społecznych, oferując nowe spojrzenie na transformacje zachodzące we współczesnym świecie.

Dr Magdalena Gibiec z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach stypendium odbędzie 3-miesięczny staż naukowy na Uniwersytecie Columbia. O naukowych zainteresowaniach badaczki można poczytać m.in. tu: https://uwr.edu.pl/na-tropie-zaginionego-archiwum/

Magdalena Gibiec, laureatka programu NAVA
Dr Magdalena Gibiec, fot. Paweł Piotrowski

Oprac. Kg

Data publikacji: 21.01.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail