
Sukces naukowców UWr w Nature Index 2023!
W najnowszej edycji rankingu publikacji naukowych Nature Index 2023 Uniwersytet Wrocławski znalazł się na trzecim miejscu wśród polskich uczelni. Pierwsze miejsce w Polsce zajął Uniwersytet Warszawski, na drugim znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Za UWr uplasowały się kolejno: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Wrocławska.
Nasz uniwersytet jest na 196. miejscu wśród wszystkich uczelni europejskich będących na liście Nature Index.
Nature Index to baza danych gromadząca informacje o afiliacjach autorów publikacji naukowych i współpracy badawczej. Indeks śledzi wkład w tworzenie publikacji naukowych w 82 najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, wybranych przez niezależną grupę badaczy. Ranking jest opracowywany przez Nature Portfolio, wydawcę m.in. czołowego czasopisma naukowego Nature. Przedstawia zarówno bezwzględną liczbę artykułów opublikowanych w ww. czasopismach przez naukowców z poszczególnych krajów oraz instytucji naukowych (tzw. Count), jak i wskaźnik dotyczący procentowego udziału we współautorstwie danej publikacji (tzw. Share).
Za każdy artykuł 1 punkt (Count) otrzymuje kraj i instytucja badacza, który jest współautorem danego artykułu. Wskaźnik Share obliczany jest w taki sposób, że każdy artykuł otrzymuje 1 punkt, do podziału pomiędzy współautorów. Zakłada się, że każdy z naukowców przyczynił się do powstania publikacji w równym stopniu. Jeśli zatem artykuł ma 10 autorów, każdy z nich otrzymuje 0.1 punktu (Share).
Ranking 2023 prezentuje wyniki afiliacji artykułów opublikowanych między 1. stycznia 2022 roku a 31. grudnia 2022. Wyniki przedstawione są również w podziale na poszczególne dziedziny naukowe, t.j. nauki fizyczne, chemia, nauki o ziemi i środowisku oraz nauki biologiczne.
W roku 2022 naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowali 51 artykułów w prestiżowych czasopismach, będących na liście Nature Portfolio, natomiast wskaźnik Share dla UWr wyniósł 15.75.
Najwięcej artykułów, bo aż 22, opublikowali nasi chemicy. Artykuły z zakresu nauk chemicznych miały również najwyższy wskaźnik Share wśród publikacji badaczy z UWr, wyniósł on 10.69. Na drugim miejscu znaleźli się fizycy z 20 artykułami, a na trzecim biolodzy, którzy opublikowali 8 artykułów w czasopismach z listy Nature Research. Więcej informacji o Nature Index można znaleźć tutaj.