
Sukces Uniwersyteckiej Poradni Prawnej WPAE UWr!
W opublikowanym dziś przez „Rzeczpospolitą” ogólnopolskim rankingu studenckich uniwersyteckich poradni prawnych (klinik prawa), Uniwersytecka Poradnia Prawna działająca na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr zajęła pierwsze miejsce!
Serdecznie gratulujemy prof. Joannie Kuźmickiej-Sulikowskiej oraz dr Agnieszce Kwiecień-Madej – pod których opieką funkcjonuje Poradnia – oraz oczywiście wszystkim studentkom i studentom.
– Dzięki wzmożonemu wysiłkowi organizacyjnemu awansowaliśmy z pozycji drugiej zajmowanej w poprzednich latach na pozycję pierwszą! – cieszy się z osiągnięcia prof. Joanna Kuźmicka-Sulikowska.
Czym zajmuje się Uniwersytecka Poradnia Prawna WPAE UWr?
Uniwersytecka Poradnia Prawna, działająca przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, opracowuje porady prawne dotyczące różnych dziedzin polskiego prawa, m.in. : prawa cywilnego (spadkowego, rzeczowego, zobowiązań, w tym umów), rodzinnego (sprawy dotyczące alimentów, rozwodów, separacji itd.), lokalowego, zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, karnego i innych. Porady udzielane są osobom fizycznym w formie pisemnej.
Porad udzielają studenci ostatnich lat studiów prawniczych pod opieką merytoryczną nauczycieli akademickich WPAE. Poradnia służy pomocą osobom, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi na skorzystanie z odpłatnych usług prawniczych. Zwracając się po poradę, uzyskuje się nieodpłatną poradę prawną, ale też przyczynia się do zdobywania przez studentów kompetencji praktycznych i funkcjonowania poradnictwa prawnego pro bono.
Informacje o tym, jak skorzystać z usług poradni znajdują się na stronie internetowej UPP.
Metodologia rankingu za rok akademicki 2024/2025
Ranking jest opracowywany na podstawie danych statystycznych i informacji zbieranych przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych w dorocznych podsumowaniach statystycznych. Jednocześnie dane liczbowe i osiągnięcia, które stoją u podstaw rankingu, bazują na danych z poprzedniego roku akademickiego, a nie tego, który jeszcze się nie zakończył i nie został podsumowany.
Ranking studenckich uniwersyteckich poradni prawnych (inaczej: kliniki prawa) został opracowany w oparciu o metodologię uwzględniającą cztery, kluczowe w działalności klinik prawa, kryteria. Należą do nich: współczynnik liczby studentów udzielających się w klinikach do liczby opiekunów, miejsce klinik w strukturach uczelni, działalność w zgodzie ze standardami określonymi przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz działalność wykraczająca poza podstawowe zadania klinik.
Ostatnie z kryteriów obejmuje pięć najważniejszych kategorii:
- organizacja konferencji poświęconych pomocy prawnej i nauczaniu prawa poprzez praktykę albo współpraca międzynarodowa obejmująca wizyty studyjne i wszelkie inne projekty międzynarodowe,
- prowadzenie warsztatów, szkoleń oraz spotkań z praktykami dla studentów działających w poradniach, dzięki którym mogli oni stale podnosić swoje umiejętności,
- nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi,
- organizacja symulacji rozpraw, co znacząco wpływa na podniesienie kompetencji studentów,
- wszelka pozostała działalność zwiększająca świadomość społeczną na temat prawa
Więcej na temat metodologii rankingu na stronach Rzeczpospolitej.
Za: Rzeczpospolita
Dodane przez: E.K.
Data publikacji: 27.06.2025 r.