
Uniwersytet Wrocławski coraz wyżej w szanghajskim rankingu GRAS
W opublikowanym 27 października Global Ranking of Academic Subjects 2023 (GRAS) Uniwersytet Wrocławski zajął wysokie miejsce w gronie 201-300 najlepszych uczelni na świecie w zakresie matematyki. Jest to awans z ubiegłorocznego miejsca 301-400. W dyscyplinie matematyka w rankingu znalazło się jedynie pięć polskich uczelni. UWr zajął trzecią lokatę w kraju, po Uniwersytecie Warszawskim (miejsce 101-150) i Uniwersytecie Jagiellońskim (miejsce 151-200). Za nami w grupie 301-400 znalazły się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
W tym roku w GRAS na miejscu 401-500 znalazła się również psychologia UWr. W tej dyscyplinie w rankingu sklasyfikowano tylko cztery polskie uczelnie. Na miejscach 201-300 uplasowały się Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet SWPS. W rankingu znalazł się także Uniwersytet Warszawski, ex aequo z UWr zajął pozycję 401-500.
Uniwersytet Wrocławski utrzymał także ubiegłoroczną dobrą lokatę w gronie 401-500 najlepszych uczelni na świecie w dyscyplinie ekologia. Na tej samej pozycji znalazły się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Na pierwszym miejscu w Polsce i 201-300 na świecie uplasował się UAM, na drugiej pozycji w kraju i 301-400 na świecie jest w tej dyscyplinie Uniwersytet Warszawski.
Twórcą GRAS jest agencja ShanghaiRanking Consultancy znana przede wszystkim z publikowanego od 2009 roku światowego rankingu uczelni – Academic Ranking of World Universities (ARWU). Ranking GRAS, obejmujący obecnie 55 dyscyplin naukowych, zaczęła publikować od roku 2017. GRAS ocenia dyscypliny w zakresie nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych. Jest to ranking, do którego uczelnie nie raportują żadnych danych, są one pobierane całkowicie automatycznie z Web of Science oraz InCites. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę dane bibliometryczne z lat 2018-2022.
W rankingu GRAS 2023 w poszczególnych 55 dyscyplinach uwzględniono ogółem 1 900 uczelni, spośród 5 000, które podlegały ocenie. W tej edycji GRAS znalazły się 23 uczelnie z Polski.
W rankingu GRAS pod uwagę branych jest 5 wskaźników:
- publikacje naukowe (research output) – wskaźnik mierzony poprzez liczbę publikacji uczelni w danej dyscyplinie w czasopismach z pierwszego kwartyla (Q1) pod względem Impact Factor;
- wpływ publikacji (research influence) – obliczany za pomocą Category Normalized Citation Impact (CNCI) czyli stosunku cytowań opublikowanych przez uczelnię artykułów w danej dyscyplinie do średniej liczby cytowań artykułów z tej samej kategorii, publikowanych w tym samym roku i w tego samego typu czasopismach;
- międzynarodowa współpraca badawcza – brany jest pod uwagę stosunek wspólnych publikacji z autorami z zagranicy do ogólnej liczby publikacji instytucji;
- jakość badań (research quality)- mierzona poprzez liczbę prac opublikowanych przez instytucję w najlepszych czasopismach z danej dziedziny (TOP papers);
- znaczące nagrody akademickie (m.in. nagrody Nobla oraz medale Fieldsa).
Wszystkim naukowcom Uniwersytetu Wrocławskiego zajmującym się matematyką, psychologią oraz ekologią, serdecznie gratulujemy!