
Uniwersytet Wrocławski na orbicie sukcesu — finałowy triumf w eliminacjach POLSA i połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną
Uniwersytet Wrocławski został wybrany przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) jako jedna z dwóch uczelni w Polsce, które przeprowadzą na żywo połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). W prestiżowych eliminacjach uczelnia pokonała liczne ośrodki akademickie, zdobywając uznanie za swoje zaangażowanie w popularyzację nauki oraz działalność edukacyjną.
Wydarzenie odbędzie się w czerwcu i będzie zwieńczone 10-minutowym połączeniem z ISS, podczas którego uczniowie i studenci zadadzą pytania polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu, członkowi załogi misji IGNIS. Całość będzie miała miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim i zostanie wzbogacona o całodniowy program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy obiekt stworzony przez człowieka na orbicie okołoziemskiej. Od ponad dwóch dekad pełni funkcję zaawansowanego laboratorium badawczego, w którym astronauci z całego świata prowadzą eksperymenty z zakresu fizyki, biologii, medycyny i inżynierii, niemożliwe do przeprowadzenia na Ziemi. ISS symbolizuje globalną współpracę naukową i technologiczną, będąc wspólnym przedsięwzięciem m.in. NASA, ESA, Roskosmosu, JAXA i CSA.
Misja IGNIS to jedna z nadchodzących europejskich misji załogowych. Jest to przedsięwzięcie o charakterze zarówno polskim, jak i europejskim. Została zainicjowana i sfinansowana przez Polskę, jednak jej realizacja odbywa się we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz amerykańską firmą Axiom Space. Jej celem jest m.in. rozwijanie zaawansowanych technologii wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej oraz prowadzenie kluczowych badań naukowych. W jej ramach Polak, Sławosz Uznański-Wiśniewski, weźmie udział w serii eksperymentów i działań edukacyjnych mających na celu przybliżenie społeczeństwu pracy astronautów i znaczenia eksploracji kosmosu.
Drugą uczelnią wybraną przez POLSA do przeprowadzenia połączenia z ISS jest Politechnika Rzeszowska. Uniwersytet Wrocławski traktuje udział w tym wydarzeniu jako wyróżnienie oraz potwierdzenie swojej rosnącej roli w krajowym i międzynarodowym krajobrazie edukacyjnym oraz naukowym.
Dokładny termin połączenia z ISS nie został jeszcze ogłoszony. Start misji IGNIS, pierwotnie planowany na 29 maja, został przesunięty na czerwiec z powodów technicznych i logistycznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo operacji. Przewiduje się, że transmisja odbędzie się w drugim lub trzecim tygodniu czerwca, pod warunkiem że dalsze opóźnienia nie wystąpią.
Oprac.: K.G.
Data publikacji: 16.05.2025 r.
Dodane przez: E.K.