Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające gmach główny uczelni i fontannę szermierza
fot. Dominika Hull-Bruska

Uniwersytet Wrocławski w Grupie Coimbra!

Grupa Coimbra (Coimbra Group Universities) ogłosiła właśnie, że „zwiększyła liczbę członków do 42. W piątek 13 czerwca 2025 r. Zgromadzenie Ogólne zatwierdziło wnioski Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania), Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania) i Uniwersytetu Wrocławskiego (Polska). Są to instytucje o uznanej pozycji międzynarodowej” – brzmi oficjalny komunikat.

Grupa Coimbra niezwykle rzadko przyjmuje nowych członków, a procedura uzyskania zgody jest długa i wymagająca.

– Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do możliwości jakie daje uczestnictwo w Grupie Coimbra. Cele sieci są powiązane ze strategią Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi prof. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. – Uniwersytet Wrocławski jest aktywnie zaangażowany w wielu obszarach badawczych, w tym naukach o środowisku, humanistyce cyfrowej, sztucznej inteligencji czy naukach społecznych. Wierzymy, że nasze dokonania w tych obszarach mogą uzupełnić mocne strony członków Grupy Coimbra i chętnie przyczynimy się do realizacji interdyscyplinarnych projektów, wymiany wiedzy i rozwoju dyskursu akademickiego w tych kluczowych dziedzinach – podkreśla Rektor UWr.

Prorektorka ds. umiędzynarodowienia dr hab. Patrycja Matusz, profesorka UWr: – Bardzo cieszę się, że Uniwersytet Wrocławski został przyjęty do Grupy Coimbra. Jesteśmy drugim, po Uniwersytecie Jagiellońskim członkiem tej prestiżowej sieci, w Polsce. To kolejny ważny krok w budowaniu współpracy międzynarodowej. Bardzo dziękuję wszystkim partnerom z Sojuszu Uniwersytetów Europejskich ArQus za wsparcie naszej aplikacji. Dziękuję również władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego za wsparcie i życzliwość w procesie uzyskiwania członkostwa.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością wniesienia wkładu i czerpania korzyści z Grupy Coimbra – mówi prof. Shearer West, wicekanclerz i rektor Uniwersytetu w Leeds. – Wpisujemy się w strategię sieci, a zwłaszcza jej zorientowane na zewnątrz i podejście skoncentrowane na wywieraniu wpływu na otoczenie zewnętrzne.

Profesor Chris Day CBE, wicekanclerz i prezydent Newcastle University, stwierdza z koeli: – Czujemy się blisko związani z Grupą Coimbra ze względu na nasze wspólne wartości i fundamentalne uznanie naszej odpowiedzialności za służenie społeczeństwu. Newcastle ma wiele wspólnych pól zainteresowań z Grupą Coimbra w zakresie polityki, w tym otwartej nauki i badań, rankingów oraz wolności akademickiej. Oczekujemy, że wiele się nauczymy, ale także będziemy w stanie wnieść znaczący wkład w obszarach, w których jesteśmy dumni z innowacji i przewodzenia globalnemu sektorowi szkolnictwa wyższego.

Profesor Ludovic Thilly, przewodniczący zarządu Grupy Coimbra od 2017 r., uznał decyzję o zaproszeniu trzech nowych członków do prestiżowej sieci za wynik kompleksowej analizy strategicznej przeprowadzonej przez zarząd i grupę doradczą rektorów w ostatnich miesiącach.

– Podobnie jak wszyscy inni członkowie Grupy Coimbra, Leeds, Newcastle i Wrocław wyróżniają się w dziedzinie badań, innowacji i edukacji, jednocześnie wnosząc swój wkład w społeczeństwo – komentuje prof. Ludovic Thilly. – Serdecznie witamy każdego z nich, ponieważ jesteśmy przekonani, że wniosą znaczący wkład do sieci, dodatkową wizję, wiedzę oraz kontakty i wpływy. Nie możemy się doczekać, aby rozpocząć współpracę z ich społecznościami akademickimi, administracyjnymi i studenckimi w naszych tematycznych grupach roboczych i różnorodnych inicjatywach.

Grupa Coimbra, założona w 1985 r. i formalnie ukonstytuowana na mocy Karty w 1987 r., obchodzi w 2025 r. 40-lecie istnienia, co czyni ją najstarszą siecią uniwersytecką w Europie.

Stowarzyszenie w swej działalności wykorzystuje współpracę akademicką do promowania internacjonalizacji szkolnictwa wyższego, a zwłaszcza promuje naukę i badaniach w służbie społeczeństwu.

Po rozszerzeniu członkostwa Grupa Coimbra zrzesza 42 uniwersytety europejskie o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, zaangażowane w tworzenie specjalnych więzi akademickich i kulturowych, dzielenie się doświadczeniem i wiedzą oraz wpływanie na politykę.

– O szczegółach pracy w Grupie Coimbra poinformujemy już wkrótce – dodaje Prorektorka Uwr Patrycja Matusz.

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Data publikacji: 17.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu