Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
info z grafiką

Uniwersytet Wrocławski w międzynarodowym projekcie “Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression”

Celem międzynarodowego projektu “Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression” jest zainicjowanie sprawiedliwego i inkluzywnego ruchu społecznego młodych ludzi, którzy wierzą, że wolność wypowiedzi jest podstawowym prawem WSZYSTKICH ludzi. Zapewniamy mentoring i możliwości działania, które odzwierciedlają europejskie wartości oparte na prawach człowieka i różnorodności.

Wykorzystując koncepcję “kreatywnego protestu” jako podstawy zmian społecznych, projekt zaprasza dzieci i młodzież, w tym młode osoby zagrożone marginalizacją i wykluczeniem, do uczestnictwa w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nasze działania opieramy na łączeniu różnych doświadczeń edukacyjnych i zapewnieniu stałego wsparcia ze strony badaczy, edukatorów, artystów, aktywistów i wydawców.

Projekt realizowany jest w trzech krajach i zakłada współpracę ze szkołami, w ramach której zostaną przeprowadzone badania nad prawami człowieka z udziałem młodych osób w wieku 12-14 lat. 

Pierwszy etap projektu dotyczy zbadania, jak młodzi ludzie rozumieją wolność słowa i jak kultura i sztuka, w tym literatura dla dzieci i młodzieży, mogą inspirować do otwartego mówienia o różnych formach niesprawiedliwości społecznej. Podjęte na tym etapie działania badawcze dotyczą zarówno konkretnych kontekstów narodowych (Malta, Niemcy i Polska), jak i otwierają cenną perspektywę porównawczą, która posunie naprzód dyskusje na temat obywatelstwa, sprawczości i aktywizmu toczące się nie tylko w studiach nad literaturą dziecięcą, ale także na przecięciu studiów nad dzieciństwem, studiów medioznawczych, pedagogiki, geopolityki i badań nad migracjami. Ta część projektu może także pomóc wydawcom i legislatorom w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób promować wolność słowa i jak tworzyć rozwiązania systemowe, które zapewnią, że żadna młoda osoba nie zostanie wykluczona.

Dzięki programowi mentorskiemu, stanowiącemu drugi etap projektu, młodzi ludzie zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im przemyśleć ważne dla nich kwestie i umożliwią proces projektowania, tworzenia i promowania kreatywnego protestu, rozumianego jako zwierciadło myśli, obaw, nadziei i aspiracji młodych ludzi, jak również jako innowacyjne podejście do wspólnego rozwiązywania problemów.

Mamy nadzieję, że w końcowym etapie projektu młodzi uczestnicy będą lepiej rozumieć prawa człowieka i ich miejsce w literaturze i kulturze oraz innych formach komunikacji. Osoby biorące w nim udział będą mogły swobodniej wyrażać siebie (za pośrednictwem różnych mediów) i będą mogły przekonać się, że ich głos ma znaczenie w szerszym kontekście społecznym i politycznym.

Dzięki stworzeniu wspólnie z młodymi ludźmi ruchu społecznego edukatorzy, artyści, wydawcy, aktywiści i legislatorzy będą mieli możliwość uzyskania głębszego wglądu w światopogląd młodego pokolenia, aby poprzez swoją pracę bronić praw wszystkich młodych ludzi (również uchodźców, osób ubiegających się o azyl, imigrantów) i lepiej wychodzić na przeciw ich potrzebom.

“Seen and Heard” to projekt ważny ze względu na interdyscyplinarność podejmowanych działań, łączących edukację ze sztuką, kulturą i aktywizmem, oraz na międzysektorowy charakter, polegający na współpracy uniwersytetów ze szkołami i międzynarodową organizacją praw człowieka. Jednak przede wszystkim jest to projekt stawiający na pierwszym planie współpracę z młodymi ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby nie mieć szansy na bycie widzianymi i słyszanymi w swoim otoczeniu społecznym. Działając w duchu „aktywizmu pełnego troski”, staramy się wspierać każdą młodą osobę, słuchać jej uważnie i umożliwiać jej wyrażanie  swojej prawdy, nawet jeśli  prawda ta może wydawać się niewygodna lub zbyt radykalna.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o “Seen and Heard” lub podjąć z nami współpracę, zachęcamy do kontaktu.

Kierownik projektu z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr
Wykonawca w projekcie: dr hab. Mateusz Świetlicki (01.09.2023-23.08.2024).

Okres realizacji projektu: 2023-2026. 

Link do strony projektu: Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression, https://seenandheardproject.eu

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail