
Ranking QS: dobry wynik Uniwersytetu Wrocławskiego w kategorii Governance
Uniwersytet Wrocławski znalazł się na 701-710 miejscu na świecie oraz na 493 w Europie w rankingu QS Sustainability Ranking 2024. W Polsce jest na miejscu siódmym. Jest to druga edycja powstałego w zeszłym roku rankingu dotyczącego zrównoważonego rozwoju uczelni, a pierwsza w której został sklasyfikowany nasz uniwersytet. UWr najlepiej wypadł w kategorii Governance (dobre zarządzanie), w której uzyskał 321 miejsce na świecie oraz czwarte miejsce w kraju.
W zestawieniu znalazły się 1403 szkoły wyższe, w tym 21 uczelni polskich. Pierwsze miejsce na świecie zajął University of Toronto, drugie University of California, Berkeley, a trzecie University of Manchester.
Metodologia rankingu ma na celu zbadanie potencjału instytucji pod kątem radzenia sobie z najważniejszymi światowymi wyzwaniami ekologicznymi, społecznymi i związanymi z zarządzaniem.
Ranking oceniał uczelnie w trzech kategoriach: Environmental Impact, Social Impact oraz Governance.
UWr najlepiej wypadł w kategorii Governance (dobre zarządzanie), w której uzyskał 321 miejsce na świecie oraz czwarte miejsce w Polsce. Przed nami w tej kategorii znalazł się tylko Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Gdański.
Dobrą pozycję (421 miejsce na świecie) uzyskaliśmy za wskaźnik Environmental Education (edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju) wchodzący w skład kategorii Environmental Impact.
Metodologia rankingu:
Dane do rankingu są zbierane z różnych źródeł: informacji dostarczonych przez uczelnie, danych bibliometrycznych, statystyk krajowych, badań reputacji, a także badań przeprowadzanych wśród studentów.
Kategoria Environmental Impact obejmuje 3 wskaźniki: Environmental Education ( zapewnienie edukacji nt. zrównoważonego rozwoju), Environmental Research (badania o tematyce zrównoważonego rozwoju), Environmental Sustainability (ocenia strategię i działania instytucji w kierunku osiągnięcia zrównoważonej przyszłości).
Kategoria Social Impact obejmuje 5 wskaźników: Employability and Outcomes (zatrudnialność oraz sytuacja zawodowa absolwentów), Equality (działania na rzecz równości), Health & Wellbeing (działania uczelni na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia studentów oraz szerszej społeczności) Impact of Education (zapewnianie przez uczelnię wysokiej jakości edukacji i badań), Knowledge Exchange (ocenia, w jaki sposób instytucje współpracują w zakresie badań między regionami rozwiniętymi i rozwijającymi się w zakresie dzielenia się wiedzą i stymulowania rozwoju edukacji).
W kategorii Governance oceniane jest, czy instytucja wprowadziła dobre zasady zarządzania, na przykład poprzez jawne procesy decyzyjne, holistyczną etyczną kulturę organizacyjną, istnienie reprezentacji studentów w organach zarządzających uczelni i przejrzystość finansową.
Więcej o metodologii rankingu można przeczytać na stronie internetowej QS. Szczegółowe wyniki rankingu znajdują się tutaj.







