Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
2022_Aula Leopoldina_po Remoncie_fot. DHull_-15
Fot. Dominika Hull-Bruska

Uniwersytet Wrocławski w QS Sustainability Ranking 2025

Uniwersytet Wrocławski znalazł się na 871. miejscu na świecie oraz 346. w Europie w rankingu QS Sustainability Ranking 2025. W Polsce jest na miejscu ósmym. UWr najlepiej wypadł w kategorii  Governance (dobre zarządzanie), w której uzyskał 485. miejsce na świecie, 42. miejsce w Europie Środkowo- Wschodniej oraz siódme w Polsce.  To już trzecia edycja powstałego w 2022 roku rankingu QS dotyczącego zrównoważonego rozwoju uczelni.

W zestawieniu znalazły się 1 744 szkoły wyższe ( o 347 więcej niż w ubiegłej edycji) , w tym 22. uczelnie polskie. Pierwsze miejsce na świecie, podobnie jak w zeszłym roku,  zajął University of Toronto,  drugie szwajcarski ETH Zurich, a trzecie ex aequo szwedzki Lund University oraz University of California, Berkeley.

Metodologia rankingu ma na celu zbadanie potencjału instytucji szkolnictwa wyższego na świecie pod kątem radzenia sobie z najważniejszymi wyzwaniami środowiskowymi, społecznymi i związanymi z zarządzaniem. QS tworzy zarówno ranking globalny, jak i porównuje uczelnie z każdego kontynentu oraz mniejszych regionów.

Ranking oceniał uczelnie w trzech kategoriach: Environmental Impact, Social Impact oraz Governance, obejmujacych ogółem 9 wskaźników.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najwyższe wyniki Uniwersytet Wrocławski uzyskał we wskaźnikach: Impact of Education – 22. miejsce, Equality- 24. miejsce ( 6. miejsce w Polsce) oraz Environmental Research- 26 miejsce.

grafika z napisem: QS Sustainability Ranking Governance Ranked 2025
grafika z napisem: QS Sustainability Ranking Environmental Impact Ranked 2025
grafika z napisem: QS Sustainability RankingSocial Impact Ranked 2025

Metodologia rankingu:

Dane do rankingu są zbierane z różnych źródeł: informacji dostarczonych przez uczelnie, danych bibliometrycznych, statystyk krajowych, badań reputacji, a także badań przeprowadzanych wśród studentów.

Kategoria Environmental Impact  obejmuje 3 wskaźniki: Environmental Education ( zapewnienie edukacji nt. zrównoważonego rozwoju), Environmental Research ( badania o tematyce zrównoważonego rozwoju), Environmental Sustainability (ocenia strategię i działania instytucji w kierunku osiągnięcia zrównoważonej przyszłości).

Kategoria Social Impact obejmuje 5 wskaźników: Employability and Outcomes (zatrudnialność oraz sytuacja zawodowa absolwentów), Equality (działania na rzecz równości), Health & Wellbeing (działania uczelni na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia studentów oraz szerszej społeczności) Impact of Education (zapewnianie przez uczelnię wysokiej jakości edukacji i badań), Knowledge Exchange (ocenia, w jaki sposób instytucje współpracują w zakresie badań między regionami rozwiniętymi i rozwijającymi się w zakresie dzielenia się wiedzą i stymulowania rozwój edukacji).

Więcej o metodologii rankingu można przeczytać na stronie internetowej QS.

Szczegółowe wyniki rankingu znajdują się tutaj.

Data publikacji 13.12.2024 r.
Oprac. E.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail