Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika z tekstem

Unveiling the multilingual mind: Explore perception of foreign-accented speech in the new “9 Months, 9 Universities” webinar

Sojusz Arqus zaprasza pracowników naukowych i studentów do udziału w szóstym webinarium z serii „9 miesięcy, 9 uniwersytetów”: „Percepcja mowy z obcym akcentem u osób wielojęzycznych: Wpływ gramatyczności, ekstemporalności i środowiska uczenia się” (ang. “9 Months, 9 Universities” series: “The perception of foreign-accented speech in multilinguals: The influence of grammaticality, extemporaneity and learning setting”), które będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Arqus 18 marca 2024 roku o godz. 13:30.

Podczas webinarium dr Hanna Kędzierska i dr Krzysztof Hwaszcz z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawią wyniki swoich badań nad przyswajaniem języków obcych, a konkretnie nad tym, jak osoby wielojęzyczne postrzegają mowę z obcym akcentem. Autorzy porównują siłę akcentu, zrozumiałość i identyfikację języka ojczystego w języku angielskim L2 i norweskim L3 wśród rodzimych użytkowników języka polskiego. Wyniki ich badań dostarczają informacji na temat akwizycji języka trzeciego, globalnego akcentu, fonologii i wielojęzyczności, kładąc nacisk na złożoną interakcję między gramatycznością, spontanicznością i kontekstem uczenia się w postrzeganiu akcentu.

Hanna Kędzierska obroniła pracę doktorską dotyczącą przetwarzania mowy akcentowanej obcojęzycznie na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie odbyła staż post-doktorski na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wykorzystała metodę potencjałów mózgowych związanych ze zdarzeniami do badania percepcji kontrastu fonemicznego przez osoby wielojęzyczne. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują psycho- i neurolingwistykę oraz wielojęzyczne przetwarzanie języka.

Krzysztof Hwaszcz pracuje jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest również pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego główne obszary badawcze obejmują zagadnienia z pogranicza składni i semantyki, leksykon mentalny, językoznawstwo korpusowe, humanistykę cyfrową, fonetykę i fonologię oraz składnię w perspektywie teoretycznej. Krzysztof obronił pracę doktorską na temat przetwarzania wyrazów złożonych i organizacji leksykonu mentalnego. Związany jest również z Politechniką Wrocławską w ramach konsorcjum CLARIN.

Zachęcamy do działu w wydarzeniu!

Więcej informacji na stronie Arqus.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail