
[Rekrutacja 2024/2025] Uruchamiamy logopedię!
Od nowego roku akademickiego uruchamiamy dla Was nowe kierunki, a wśród nich znajdzie się logopedia – studia pięcioletnie jednolite magisterskie! Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie specjalistów w zakresie usług logopedycznych różnego typu w ośrodkach edukacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych – państwowych i prywatnych na Dolnym Śląsku, w Polsce oraz poza jej granicami. Szczegółowe informacje o tym kierunku znajdziesz TUTAJ.
Kierunek logopedia będzie kształcił kadrę kompetentnych logopedów otwartych na współczesne wyzwania, akceptujących różnorodność ludzi, szczególnie w zakresie ich obniżonych możliwości komunikacyjnych o różnej etiologii, a także wielojęzyczności i wielokulturowości.
Studenci będą przygotowywani do prowadzenia badań naukowych w sposób otwarty, z zachowaniem równowagi pomiędzy badaniami podstawowymi a badaniami o charakterze aplikacyjnym. Będą włączani do badań prowadzonych przez kadrę naukowo-dydaktyczną na przedmiotach przewidzianych programem, a także w ramach studenckiego koła naukowego. Ponadto będą przygotowywani do działalności o charakterze popularnonaukowym, by rozwijać relację między UWr a podmiotami w regionie zatrudniającymi logopedów.
Na kierunku logopedia w ramach seminariów dyplomowych, zajęć fakultatywnych i projektów naukowych będą rozwijane badania interdyscyplinarnych zespołów inspirowanych przez interdyscyplinarną istotę samej logopedii (związanej z językoznawstwem, psychologią, medycyną i pedagogiką).
Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie specjalistów w zakresie usług logopedycznych różnego typu w ośrodkach edukacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych – państwowych i prywatnych na Dolnym Śląsku, w Polsce oraz poza jej granicami (w związku z silną migracją ludności we współczesnym świecie).
Kierunek stwarza możliwość kontynuowania kształcenia w szkole doktorskiej oraz (lub) na studiach podyplomowych: surdologopedia, neurologopedia, nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego, wczesna interwencja logopedyczna, balbutologopedia.
Absolwent kierunku logopedia będzie nauczycielem logopedą, specjalistą z zakresu logopedii, przygotowanym do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z zaburzeniami mowy o różnej etiologii.
Absolwent będzie miał wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne stawianie diagnozy logopedycznej, opracowanie programu rehabilitacji mowy oraz realizację tego programu. Jest przygotowany do pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy o różnym podłożu, z dziećmi zagrożonymi opóźnieniami w akwizycji systemu językowego z różnych przyczyn; z młodzieżą zmagającą się z trudnościami i zaburzeniami w zakresie kompetencji komunikacyjnej o różnej etiologii; z dziećmi i młodzieżą bilingwalną; z dorosłymi cierpiącymi z powodu nagłej utraty zdolności językowych na tle urazu CUN lub powolnego ich rozpadu spowodowanego chorobami neurodegeneracyjnymi.
Absolwenci kierunku logopedia będą mieli przygotowanie i uprawnienia pedagogiczne do pracy w placówkach edukacyjnych każdego typu; do podjęcia pracy w placówkach medycznych, samodzielnie tworzonych gabinetach oraz innych placówkach prywatnych specjalizujących się w zakresie diagnozy i terapii mowy. Absolwent logopedii będzie mógł także kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej oraz (lub) na studiach podyplomowych: surdologopedia, neurologopedia, nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego, wczesna interwencja logopedyczna, balbutologopedia itp.
Jakie są zasady rekrutacji na logopedię w rekrutacji na rok akademicki 2024/2025? Na ten kierunek będą dwa etapy rekrutacji:
Przedmiot | Współczynnik dla poziomu podstawowego | Współczynnik dla poziomu rozszerzonego | |
język polski (pisemny) | 0,5 | 1 | |
język obcy nowożytny (pisemny) | 0,5 | 1 | |
Przedmiot (jeden do wyboru) | biologia, drugi język nowożytny, inny niż wybrany powyżej | – | 0,75 |
chemia, matematyka, fizyka, informatyka, historia, WOS, geografia | 0,25 | 0,5 |
II etap: rozmowa kwalifikacyjna oceniająca predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu logopedy
Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu ocenę predyspozycji kandydata do wykonywania zawodu logopedy. Ocenie podlega umiejętność nawiązania kontaktu interpersonalnego (także kontaktu wzrokowego), swobodna wypowiedź kandydata, sposób przeczytania fragmentu tekstu, realizacja sylab, wyrazów lub zdań podczas powtarzania po bezpośrednim wzorze. Oceniana jest poprawność wymowy, jakość głosu, realizacja akcentu i intonacji, tempo i płynność mówienia oraz reakcje słuchowe (w badaniu orientacyjnym). Możliwe jest także zaproponowanie dodatkowych prób oceniających motorykę narządów artykulacyjnych (warg, języka, żuchwy i podniebienia miękkiego). Próby te polegają na odtworzeniu przez kandydata ruchów wymienionych części aparatu wymowy po ich zaprezentowaniu przez członków przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego.
Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali od 0 – 30 punktów. Do pozytywnego zaliczenia rozmowy wymagane jest uzyskanie co najmniej 18 punktów.
Przy kwalifikacji na studia brane będą pod uwagę wyniki osiągnięte przez kandydatów z obu etapów postępowania rekrutacyjnego. Przyjęcie nastąpi w ramach limitu miejsc, w oparciu o listę rankingową sporządzoną na podstawie sumy punktów etapu I i II.
INFORMACJE O INNYCH NOWYCH KIERUNKACH NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Rekrutacja na logopedię oraz wszystkie pozostałe kierunki na Uniwersytecie Wrocławskim ruszy 3 czerwca. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl.