gmach główny uniwersytetu

UWr w THE World University Rankings 2023

W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings 2023 Uniwersytet Wrocławski utrzymał swoją pozycję. Jesteśmy  w grupie 1201-1500 najlepszych uczelni świata. UWr najsilniejszy okazał się w kategorii jakość badań (research). Biorąc pod uwagę tę kategorię nasz uniwersytet jest na 590. miejscu na świecie.

Olbrzymi sukces odniósł Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który w THE WUR znalazł się po raz pierwszy i to od razu na rewelacyjnym miejscu w grupie 351- 400 najlepszych uczelni świata. Wpływ na osiągnięcie tak wysokiego wyniku miały cytowania badaczy z wrocławskiej uczelni medycznej, za które uzyskali aż 89 punktów! Serdecznie gratulujemy wrocławskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, cieszymy się razem z Wami!

Inne polskie uczelnie medyczne oraz z wydziałam medycznymi również osiągnęły bardzo dobre wyniki. Na miejscu 601-800 znalazł się Uniwersytet Medyczny w Łodzi (po raz pierwszy w rankingu) oraz Uniwersytet Jagielloński. W grupie 801-1000 najlepszych uczelni uplasowały się Gdański Uniwersytet Medyczny (również  klasyfikowany po raz pierwszy) oraz Uniwersytet Warszawski.

W tym roku w rankingu THE WUR  wzięły udział ogółem aż 32. uczelnie z Polski, w poprzedniej edycji było ich 23. Jeśli chodzi o naszą pozycję względem polskich uczelni, zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu 9.

Na pierwszym miejscu w rankingu uplasował się University of Oxford, na drugim Harvard University. Trzecie miejsce zajęły ex aequo University of Cambridge oraz Stanford University.

Times Higher Education World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych i największych rankingów szkół wyższych, oceniający ponad 2 tysiące uczelni na całym globie. W tegorocznej edycji  na ostatecznej liście rankingowej znalazło się 1799 instytucji, o 137 więcej niż w roku ubiegłym. Konkurencja jest zatem z roku na rok coraz większa.

Ranking THE WUR porównuje uczelnie prowadzące intensywną działalność naukową, biorąc pod uwagę ich najważniejsze cele: dydaktykę, badania, transfer wiedzy oraz umiędzynarodowienie.

Uczelnie są oceniane w pięciu obszarach, każdy z nich ma określoną wagę procentową mającą wpływ na wynik ogólny:

1. jakość nauczania i środowisko dydaktyczne- 30%
  2. jakość badań (produktywność, reputacja i dochód przeznaczony na badania)- 30%
  3. cytowania (wpływ badawczy)- 30%
  4. umiędzynarodowienie (kadra, studenci i badania)- 7,5%
  5. dochód z działalności komercyjnej (transfer wiedzy do przemysłu)- 2,5%

Każda z tych kategorii składa się z kilku wskaźników, ogółem jest ich 13.

Dane do stworzenia rankingu instytucja rankingowa pozyskuje z kilku źródeł: ankiet wypełnianych przez szkoły wyższe, bazy bibliograficznej Scopus (publikacje i cytowania) oraz badań reputacji uczelni przeprowadzanych przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata.

Jedną z najbardziej istotnych części składowych rankingu, mającym duży wpływ na jego ostateczne wyniki jest reputacja uniwersytetów. W rankingu THE WUR istnieją 2 wskaźniki związane z reputacją: reputacja dotycząca jakości nauczania na uczelni z wagą 15% ( wchodzi w skład kategorii jakość nauczania) oraz reputacja dotycząca jakości prowadzonych na uczelni badań naukowych z wagą 18% (część kategorii jakość badań).

Badania reputacji, inaczej mówiąc rozpoznawalności uniwersytetów, są przeprowadzane za pomocą ankiet przesyłanych przez THE do kadry akademickiej, w tym również do pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy mogą w nich wskazać zarówno uczelnie krajowe, jak i zagraniczne, charakteryzujące się w ich opinii wysokim poziomem prowadzenia badań naukowych oraz edukacji.

Jeśli chodzi o wyniki cząstkowe, Uniwersytet Wrocławski najsilniejszy okazał się w kategorii jakość badań (research). Biorąc pod uwagę ten obszar UWr jest na 590. miejscu na świecie, zdobyliśmy ogółem 24 punkty. Dla porównania w ubiegłorocznej edycji rankingu UWr  w tej kategorii zdobył 15,4 punkty, jest to więc dość znaczny awans. Naszą mocną stroną jest również umiędzynarodowienie. Pod tym względem jesteśmy na 935. miejscu na świecie. Kategoria dotycząca umiędzynarodowienia obejmuje wskaźniki dotyczące odsetka zagranicznej kadry akademickiej wśród ogółu pracowników oraz procentu zagranicznych studentów wśród wszystkich studiujących, a także współpracy międzynarodowej w zakresie wspólnych publikacji z autorami z zagranicy.

Pełna lista rankingowa znajduje się tutaj.