Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zespół studentów
Relacja z IV edycji koncertu Melodie Trzech Pokoleń. Fot. Ryszard Cach

V edycja koncertu Melodie Trzech Pokoleń

Trzy pokolenia wykonawców zaśpiewają tym razem dla powodzian.

7 października (poniedziałek) o godz. 16.00 SKNR WroSlawianie z Instytutu Filologii Słowiańskiej wraz z współorganizatorami – Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Biurem Współpracy Międzynarodowej UWr oraz Biurem Wsparcia Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UWr zapraszają na V edycję koncertu Melodie Trzech Pokoleń.

Koncert ten, choć jest nierozerwalnie związany z majowymi edycjami Konkursu Piosenki (nie tylko) Słowiańskiej to adresowany jest jednakże do innej publiczności. W maju przeważają studenci zarówno na scenie, jak i wśród publiczności. W październiku – trzy pokolenia zawsze śpiewają dla wielopokoleniowej publiczności. Wykonują najczęściej ulubione utwory swoich rodziców i dziadków  oraz covery swych ulubionych wykonawców.

Usłyszymy przede wszystkim laureatów majowego XXI Konkursu Piosenki (nie tylko) Słowiańskiej, naszych ulubionych wykładowców i absolwentów, a także wykonawców, bez których wrocławska publiczność nie może sobie wyobrazić tego jesiennego koncertu.

Koncert otworzy Zgraya – zespół germanistów z przyjaciółmi wraz z adiunktką dr Julianną Redlich. Ten energetyczny zespół wykona Raccoon Man   w połączeniu z fragmentem  piosenki „Granda” Moniki Brodki –  wprawiając  publiczność w świetny nastrój.

 Instytut Filologii Romańskej prezentować będzie laureatka I Nagrody Dziekana Wydziału Filologicznego Lea Wiegand, która wykona “Moje jedyne marzenie” z repertuaru Anny Jantar. Lea w maju zdobyła nagrodę za wzruszające wykonanie utworu “Ave Maria” w języku hiszpańskim.

Na wyraźną prośbę organizatorów Natalia Medyńska i Danuta Korkus z IFR wykonają “Soneto de la dulce queja”  w języku hiszpańskim. Za ten utwór dziewczęta zdobyły I Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności podczas czerwcowej,VII edycji Panoramy Piosenki Romańskiej. Wykładowców prezentować będzie dr Justyna Salamon, która zachwyciła publiczność i organizatorów podczas koncertu charytatywnego Gramy dla Sebastiana wykonując przejmujące fado w języku portugalskim. I tym razem możemy się liczyć z chwilami uniesień i wzruszeń słuchając  „Lavava no rio lavava” w jej wykonaniu.

Agnieszka Granosik, absolwentka Biotechnologii, studentka II roku Bachelor of Business and Administration UWr, laureatka tegorocznej edycji KPS przypomni starszej publiczności utwór    “Czas nas uczy pogody” z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej.

  Zosię Popławską,  studentkę IDiKS i Logopedii, wielokrotną laureatkę Konkursów Piosenki Słowiańskiej doskonale znamy z pięknych, lirycznych utworów wykonywanych po polsku, angielsku czy ukraińsku. Tym razem wybrała tak popularny, piękny utwór z repertuaru Edyty Geppert pt“Kocham Cię życie”.

Absolwentów reprezentować będą przede wszystkim byli studenci bohemistyki, rusycystyki i ukrainistyki Z IFS. Marlena Tomczyk wykona utwór również z repertuaru Edyty Geppert „Szukaj mnie”. Ten właśnie utwór zaśpiewała w Ogrodzie Botanicznym podczas tradycyjnego after party po tegorocznym konkursie. Zachwyciła zgromadzonych i dlatego właśnie dostała propozycję wykonania tego utworu podczas tego koncertu.

 Lyubov Moc  i Kamilę Ogrodnik  z IFS znamy wszyscy. Obie – Luba – ukrainistka, Kamila – rusycystka i bohemistka – znane są miłośnikom piosenki słowiańskiej. Występowały wielokrotnie na scenie Auli Leopoldyńskiej i Oratorium Marianum solo i w duecie, zarówno podczas studiów, jak poza konkursem, podczas obrad jury.  Tym razem zaprezentują wielki przebój Maryli Rodowicz “Wsiąść do pociągu byle jakiego”. Utwór ten w języku rosyjskim śpiewał na nieformalnych spotkaniach w Ogrodzie Botanicznym znakomity syberyjski głos Artiom Kollegov wraz z małżonką Aleksandrą Guzeevą.

  Ulubiony duet wrocławskiej publiczności czyli absolwentka IFS Martyna Dubińska i jej były wykładowca dr Jakub Walczak zawojowali wszystkich przede wszystkim przepięknym wykonaniem przeboju Lady Gagi i Bradleya Cooper pt. Shallow. Prawie 100 tys. odsłon i bardzo pozytywne recenzje mówią same za siebie  Tym razem przygotowali przepiękny, liryczny utwór pt.“ Down by the Salley Gardens”. Wróżymy im sukces na miarę “Shallow”.

Wielki przebój polskiego zespołu muzycznego Sistars sprzed 20 lat  pt. “Sutra” zaśpiewa duet-  germanistka i rusycystka  czyli  dr Julianna Redlich i Ajda Wyglądacz.

Julianna Redlich występuje w naszych konkursach i koncertach od niedawna, solo i ze swoimi studentami tworzącymi ZGRAYĘ. Każdy ich występ to prawdziwy majstersztyk.

Ajda – Klaudia Wyglądacz już od I roku występowała w konkursach organizowanych przez IFS, zdobywając nagrody. Później, pochłonięta pracą artystyczną m.in w zespole Chwilantropia i Francis Tuan oraz pracą zawodową w SNJPiKC występowała na naszych scenach raczej sporadycznie. To będzie niewątpliwie piękne, oryginalne wykonanie “Sutry”.

Ten duet znają i lubią wszyscy. Obdarzony pięknym głosem wykładowca z uniwersytetu w Ostrawie Igor Jelinek  oraz nasz genialny multiinstrumentalista Stanisław Marinczenko koncertują nie tylko po Czechach i Polsce, ale i całej Europie. Na koncert przygotowali utwór Aleksandra Rozenbauma w języku rosyjskim pt.-  “Коллаж”. Ciszymy się, że i tym  razem zaśpiewa po rosyjsku, nie po czesku, choć czeskie utwory bardzo cenimy i lubimy, zwłaszcza w jego wykonaniu. Organizatorzy koncertu są rusycystami, szkoda by było nie usłyszeć na koncercie przez nich przygotowanym żadnego utworu w języku rosyjskim. Zaplanowany był występ Mikołaja Klyty, który miał wykonać największy przebój Wioletty Villas w języku rosyjskim pt. “Очи чёрные”. Akompaniować miał mu były rektor UWr prof. Adam Jezierski. Z przyczyn niezależnych od obu panów ten występ został odwołany.

Trudno sobie wyobrazić ten jesienny koncert bez profesora Adama Jezierskiego i prof. Jana Miodka. Obaj panowie zawsze mogą liczyć na swoją wierną publiczność. Rektor senior prof. A. Jezierski zagra na organach i na fortepianie ulubione utwory ze swego bogatego repertuaru, zaś  prof. Jan Miodek wykona dwa utwory –Powróćmy jak za dawnych lat”   i „What A Wonderful World” z rep. Luisa Armstronga w polskiej wersji językowej.

Oficjalną część zakończy multiinstrumentalista i juror wszystkich edycji  Konkursu Piosenki Słowiańskiej Andrzej Walus mixem utworów na saksofon.

 Koncert zakończy występ wszystkich artystów, którzy wykonają pamiętny przebój zespołu HEY z 1997 roku ” Moja i twoja nadzieja”

 Julia Kożuchowska i Julia Skoczylas
Studenckie Koło Naukowe Rusycystów
WroSlawianie

info z grafiką

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail