Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Arqus Summer School on Demcracy
fot. Agata Mitek

We Wrocławiu trwa Arqus Summer School on Democracy

Arqus Summer School on Democracy: Ukraina w drodze do Europy wystartowała! W siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu dziś rano zebrali się doktoranci i doktorantki z różnych części świata:

– University of Granada, Spain
– University of Graz, Austria
– Vilnius University, Lithunia
– University of Padua, Italy
– Minho University, Portugal
– Chernivetsky University (Ukraine)
– Ivan Franko Lviv National University
– Taras Schevchenko National University of Kyiv
– National University of Kyiv Mohyla Akademy
– Uniwersytet Wrocławski

Gościmy 22 doktorantów, 14 z uczelni partnerskich Arqus Alliance i 8 z uczelni ukraińskich.

W imieniu władz uczelni organizatorów i uczestników przywitała prorektorka prof. Patrycja Matusz.

„Arqus Summer School on Democracy: Ukraina w drodze do Europy” na Uniwersytecie Wrocławskim to pierwsza szkoła letnia organizowana przez Uniwersytet Wrocławski w partnerstwie z Sojuszem Uniwersytetów Europejskich Arqus i Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Inicjatywa ta nawiązuje jednak do Szkoły Letniej o Demokracji organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski (Instytut Politologii) od 2013 r. Szkoła zapewni młodym naukowcom możliwość zaangażowania się w krytyczną refleksję nad obecną transformacją polityczną i gospodarczą Ukrainy.

Podczas pięciu dni szkoły uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wykładach i warsztatach oraz podzielić się swoimi punktami widzenia na temat ukraińskiej demokratycznej drogi do Unii Europejskiej i obecnej sytuacji wojennej. Doktoranci z ukraińskich uniwersytetów przedstawią polityczne, społeczne i gospodarcze zmiany spowodowane wojną, a doktoranci z Arqus przedstawią polityczne, społeczne i gospodarcze konsekwencje wojny na Ukrainie dla ich krajów. Szczegółowe tematy będą związane z zainteresowaniami naukowymi poszczególnych uczestników.

Podczas Arqus Summer School on Democracy we Wrocławiu gościmy wykładowców z różnych krajów:

Prof. John O’ Brennan (Maynooth University), Prof. Ihor Hurak, Vasyl Stefanyk University Prof. Anatoliy Kruglashov, Chernivtsi Jury Fedkovych National University, Prof. Oleksandr Demianchuk, Akademia Kijowsko-Mohylańska. Z naszej uczelni wykłady wygłoszą dr hab. Piotr Sula i doktorant: mgr Arsen Yatsenko.

Ponadto uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję odwiedzić instytucje we Wrocławiu, takie jak Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, muzea i inne instytucje historyczne.

Szkoła zapewni wyjątkową przestrzeń do otwartych i szczerych dyskusji na drażliwe tematy związane z wyborem Europy przez ukraińskie społeczeństwo. Oferuje również doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów i wymiany poglądów między młodymi europejskimi profesjonalistami z różnych regionów kraju. Wydarzenie przyczyni się do lepszego zrozumienia procesów integracji euroatlantyckiej wśród jego uczestników i pomoże im rozwinąć umiejętności niezbędne do skutecznego wspierania europejskich aspiracji Ukrainy.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail