Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Fot. Ogród Botaniczny UWr
Fot. Ogród Botaniczny UWr

Wielkanocny Ogród Botaniczny UWr zaprasza!

W świąteczny poniedziałek serdecznie zapraszamy od 10.00 do 17.00 (wyjście do 18.00) na rodzinny spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, by miło spędzić czas w gronie najbliższych.

Przypominamy, że dla pracowników UWr wejście jest w cenie 1 zł, natomiast poniedziałki dla studentów i doktorantów naszego Uniwersytetu są za darmo.

1 kwietnia, czyli początek sezonu w Ogrodzie Botanicznym zbiega się w tym roku ze świątecznym poniedziałkiem.

Jakie rośliny kojarzone są z symboliką Świąt Wielkanocy? Kto wie, może uda się je Państwu odnaleźć w naszym Ogrodzie?

SASANKA – symbol zmartwychwstania, roślina górska która po długiej zimie, wiosną odradza się do życia. Zawarty w kwiatach barwnik używany był dawniej do barwienia pisanek. Pamiętajmy, że sasanki są pod ochroną i nie można ich pozyskiwać z naturalnych stanowisk.

MĘCZENNICA -„kwiat męki pańskiej”- łacińska nazwa rośliny wywodzi się od słów passio-cierpienie i flos-kwiat. Chrześcijańscy badacze, w poszczególnych elementach kwiatu dopatrują się nawiązań do religijnej sceny męki Chrystusa

WIERZBA – z gałązek wierzbowych robi się palmy na „Niedziele Palmową”, powszechnie występują w świątecznych dekoracjach symbolizują życie, które się odradza mimo trudnych warunków (wierzba często kwitnie w okresie gdy aura nie jest jeszcze sprzyjająca). Dawniej jednym z rytuałów lanego poniedziałku poza oblewaniem wodą było uderzanie w nogi wierzbowymi witkami.

BUKSZPAN – symbol nieśmiertelności i trwałości życia, związane jest to z faktem, że krzewy bukszpanu są „wiecznie zielone”, nie tracą liści w okresie zimy. Używany do zdobienia koszyczków wielkanocnych. Z bukszpanu robiono także wieńce, zawieszano je na drzwiach by odpędzić „złe moce”.

BARWINEK – wykorzystywany do przystrajania koszyczków wielkanocnych, niebieskie kwiaty zakwitają w okresie wiosennym, roślina symbolizuje boskość kobiecą czyli Marię.

ROKITNIK – symbol męki pańskiej- korony cierniowej, roślina bardzo silnie ciernista , niewielki krzew lub drzewo o jadalnych owocach (bogatych w witaminę C ).

OLIWKA – symbol jedności i pokoju, tak potrzebnego w relacjach międzyludzkich.

ALOES – wchodził w skład wonnych maści i olejów wraz z mirrą (kora rośliny Commiphora -balsamowiec)oraz olejem z drzewa oliwnego, w czasach biblijnych używany do balsamowania zwłok (prawdopodobnie też ciała Jezusa), dlatego aloes jest symbolem śmierci i odkupienia.

Zapraszamy!

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail