Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
duży budynek z przednią ścianą ze szkła

fot. Dominika Hull


WPAiE UWr ponownie na podium w rankingu „Rzeczpospolitej”

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zajął trzecie miejsce w XII edycji Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej” w kategorii uczelni publicznych. Miejsce w ścisłej czołówce WPAiE UWr utrzymuje już od kilku lat. W tym roku liderzy rankingu nie zmienili się – na pierwszym miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na drugim Uniwersytet Warszawski.

Metodologia rankingu uwzględnia trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpracę z zagranicą. Tak dobry wynik Uniwersytetu Wrocławskiego świadczy zarówno o wysokiej jakości pracy badawczej, jak i dydaktyki w zakresie prawa.

W kategorii potencjał naukowy w tym roku uwzględniono wyniki ewaluacji za lata 2017–2021. Oprócz punktów za kategorię naukową liczyła się m.in. liczba pracowników wydziału ze stopniami naukowymi w dyscyplinie „prawo” i „nauki prawne”, liczba nadanych w roku 2022 stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie „prawo” oraz „nauki prawne”, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne oraz liczba doktorantów i uczestników szkoły doktorskiej.

Wskaźniki dotyczące jakości kształcenia obejmowały m.in. zdawalność na aplikację, liczbę kandydatów na jedno miejsce na studia stacjonarne, względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu oraz względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu.

Współpracę z zagranicą oceniano biorąc pod uwagę odsetek studentów zagranicznych w stosunku do studentów ogółem oraz studia prowadzone w języku angielskim.

Komentarz dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Jacka Przygodzkiego, prof. UWr:

„Uważam, że o jakości nauczania na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr decyduje przede wszystkim kadra badawczo-dydaktyczna. Dodatkowo pragnę podkreślić, że dyscyplina nauki prawne reprezentowana przez nasz Wydział uzyskała wysoką kategorię naukową A, a Uniwersytet Wrocławski ma status uczelni Badawczej.

Wielu spośród naszych pracowników to aktywni prawnicy pracujący w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, wojewódzkim sądzie administracyjnym, sądach powszechnych, Samorządowym Kolegium Odwoławczym, organach administracji publicznej. Są wziętymi adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami, biegłymi rewidentami. Taka synergia bardzo dobrze przekłada się na łączenie teorii z praktyką w procesie dydaktycznym na wydziale.

Ponadto, doświadczenie praktyczne kadry dobrze sprawdza się przy budowaniu programów nauczania, a także realizacji działań edukacyjnych z udziałem naszych studentów, np. w funkcjonowaniu Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, prowadzeniu symulacji rozpraw sądowych, jak również w nowo otwartej sali VR, gdzie prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem technologii Wirtualnej Rzeczywistości”.

Ze szczegółami rankingu można zapoznać się tutaj.

Metodologia rankingu.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail