Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Forum Pedagogów
fot. Paweł Piotrowski


Wręczenie medalu Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marii E. Duarte

W dniu 22.11.2023 roku w Auli Leopoldyńskiej wręczono Medalu Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marii E. Duarte.

Prof. Maria Eduarda Duarte jest światowej sławy profesorem psychologii, koncentrującym się w swoich badaniach naukowych nad zagadnieniami poradnictwa kariery, współpracującym z Uniwersytetem Wrocławskim od 2011 roku.

W latach 2018-2022 pełniła funkcję kierownika Międzynarodowej Katedry UNESCO Lifelong Guidance and Counseling w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jej kariera zawodowa związana jest z Uniwersytetem w Lizbonie, gdzie jako profesor na Wydziale Psychologii i Edukacji realizowała swoją karierę naukową. Od 2008 roku jednocześnie pracowała również jako Visiting Professor na Uniwersytecie w Sao Paolo w Brazylii.

Jest autorką i współautorką 5 monografii dotyczących psychologii poradnictwa oraz narzędzi diagnostycznych w poradnictwie kariery. W renomowanych czasopismach naukowych opublikowała ponad 50 artykułów. Jest również autorką wielu rozdziałów w książkach naukowych, haseł encyklopedycznych, publikacji metodycznych dla doradców, raportów z badań oraz materiałów przygotowywanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji w Portugalii. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych.

W latach 2008-2014 była dyrektorem Narodowego Instytutu Poradnictwa w Lizbonie. Koordynowała wiele międzynarodowych projektów badawczych Career Adaptability: models and measures (realizowanego we współpracy z Uniwersytetem w Amsterdamie, CNAM w Paryżu, Norteastern Ohio Universities College of Medecine, Centre for Research in Psychology, Uniwersytetem w Islandii oraz z Uniwersytetem w Pretorii); Career Adaptability in adults and contexts of employment and unemployment in Portugal and Brazil (z Uniwersytetem Rio Grande do Sul), jak również Career guidance and Development of Human Resources w Centrum Badawczym Psychologii na Uniwersytecie w Lizbonie. 

W latach 2004 i 2008 prof. M. E. Duarte była także naukowym koordynatorem w dwóch krajowych procesach rekrutacyjnych dla nowych dyplomatów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii.

Prof. M. E. Duarte od 1995 roku zasiada również w radach wydawniczych i naukowych wielu czasopism: Revista Portuguesa de Psicologia (Portugal), Psychologica (Portugal), L’Orientation Scolaire et Professionelle (France), The Career Development Quarterly (USA), Psicologia: reflexão e Crítica (Brazil), Revista Brasileira de Orientação profissional (Brazil), International Journal for Educational and Vocational Guidance, Revista Iberoamericana de Evaluación y Diagnóstico Psicológico, Counseling: Giornale Italiano di Ricerca e Applicazioni  (Italy), Spanish Journal of Psychology (Spain), Studia Poradoznawcze (Journal of Counselogy – Poland), British Journal of Guidance and Counseling (Great Britain).

Prof. M. E. Duarte jest członkiem International Association for Educational and Vocational Guidance, European Society for Vocational Designing and Career Counseling, Portuguese Society of Psychology oraz Professional Association of Portuguese Psychologists. Razem z M. L. Savickasem i J. Guichardem stworzyła Międzynarodową Grupę Badawczą Life Design, która wypracowała nowy model pracy w poradnictwie kariery, będący obecnie aplikowany w pracy doradców na całym świecie, również w Polsce.

Współpraca prof. M. E. Duarte z Instytutem Pedagogiki zaczęła się w roku 2011 w Padwie, w trakcie spotkania założycielskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Poradnictwa European Society for Vocational Designing and Career Counseling, w którym uczestniczyli również pracownicy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od 2013 roku prof. M. E. Duarte była gościem i prelegentem 4 międzynarodowych konferencji naukowych i 10 seminariów naukowych organizowanych przez Katedrę UNESCO, wydatnie wspierając liczne publikacje naukowe wydawane w Katedrze.

Od 2016 roku reprezentuje Uniwersytet w Lizbonie w akademickiej Sieci Współpracy UNITWIN NETWORK “Life designing interventions (counseling, guidance, education) for decent work and sustainable development”, koordynowanej przez Katedrę.

Ponadto dzięki zaproszeniu prof. M.E. Duarte studenci pedagogiki, przygotowujący się do roli doradców i edukatorów dorosłych, mogli wziąć udział w wizytach studyjnych na Uniwersytecie w Lizbonie (2019) i w Coimbrze (2022). Wizyty te były dla nich okazją do spotkań z wiodącymi portugalskimi badaczami, takimi jak prof. Duarte, prof. Isabel Janeiro, prof. Luis Curral (Dziekan Wydziału Psychologii), dr Isabel do Vale, dr Rute Agostinho, dr Helenę Lourenco oraz ze specjalistami-praktykami.

Podsumowując najważniejsze efekty współpracy z prof. Duarte, należy podkreślić jej wkład w:

  • międzynarodowy transfer wiedzy i innowacji poprzez promowanie nowoczesnej wiedzy z zakresu poradnictwa edukacyjno-zawodowego i doradztwa kariery oraz inspirowanie innowacyjnych rozwiązań w polskim modelu poradnictwa kariery;
  • popularyzację wiedzy w środowisku parktyków – doradców i nauczycieli dzięki semianriom naukowych, otwartym wykładom i warsztatom;
  • integrację międzynarodowego środowiska badaczy zajmujących się edukacją, pomocą i poradnictwem kariery;
  • promowanie naszej uczelni jako atrakcyjnego miejsca studiowania, gdzie studenci mogą korzystać z wykładów realizowanych przez światowej sławy naukowców, przez co możliwe jest lepsze przygotowanie do życia w świecie naznaczonym permanentnymi zmianami;
  • promowaniu Uniwersytetu Wrocławskiego na arenie międzynarodowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail