Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
dr Piotr Wojtulek z Kariną Michelini z Biura International Montanuniversität Leoben po spotkaniu w sprawie zawarcia umowy partnerstwa z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach sieci Erasmus+.
Dr Piotr Wojtulek z Kariną Michelini z Biura International Montanuniversität Leoben po spotkaniu w sprawie zawarcia umowy partnerstwa z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach sieci Erasmus+, fot. archiwum prywatne

Współpraca uniwersyteckich geologów z Montanuniversität Leoben

Montanuniversität Leoben to kolejny partner geologów z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w sieci partnerstwa w ramach programu Unii Europejskiej – Erasmus+! Porozumienie między uczelniami zostało zawarte dzięki staraniom dr. Piotra Wojtulka z ING UWr, który realizuje z naukowcami z Leoben wspólne projekty badawcze w obszarze geologii ekonomicznej. Oba Uniwersytety łączy osoba prof. Walthera Petraschecka, geologa i Dyrektora przedwojennego Instytutu Mineralogii Uniwersytetu Wrocławskiego, który po wojnie był długoletnim rektorem Uniwersytetu Górniczego w Leoben.

Montanuniversität Leoben jest uczelnią z wieloletnimi tradycjami, założoną w 1840 r. przez arcyksięcia Styrii Jana Habsburga. To na tej uczelni wykształcenie geologiczne odebrał słynny polski geolog, prof. Wawrzyniec Teisseyre, odkrywca strefy TT (Teysseyre’a – Tornquista). Uczelnia specjalizuje się w wielu obszarach i ma charakter uczelni badawczej. Poprzez ścisłą współpracę z przemysłem dostarcza know-how w zakresie ochrony środowiska, techniki górniczej, odzysku surowców mineralnych z odpadów czy energetyki dla austriackich przedsiębiorstw. Dr Piotr Wojtulek przebywa na stypendium w Departamencie Stosowanych Nauk o Ziemi i Geofizyki, gdzie współpracuje z grupą badawczą prof. Franka Melchera, zajmującą się geologią złóż. W ramach stypendium bada mineralizacje rudne pasma Starej Kamienicy w Górach Izerskich, stosując nowoczesne metody oznaczania pierwiastków śladowych, takich jak np. lantanowce w minerałach rudnych (sfaleryt, chalkopiryt i inne siarczki).

Oprócz prac naukowych, naukowiec prowadzi na Montanuniversität Leoben zajęcia dydaktyczne z zakresu geologii złóż, dotyczące złóż miedzi oraz cynku i ołowiu typu Kupferschiefer oraz MFT (Missisipi Valley Type). Przeprowadził także seminarium dla społeczności akademickiej Departamentu pod hasłem „Museum or Golden Age – Future of Geology in Poland”, podsumowujące obecne trendy w zakresie poszukiwań surowców mineralnych w Polsce. Dzięki gościnności strony austriackiej, dr Wojtulek mógł zwiedzić najbardziej znane styryjskie zakłady górnicze, m.in. w Breitenau (magnezyt) oraz Kaisersbergu (grafit), których właściciele przekazali próbki skalne na rzecz kolekcji dydaktycznej Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie geologii złóż. Przygotował także plan ćwiczeń terenowych w styryjskich Alpach dla studentów geologii UWr, które są planowane na 2026 r. Ich organizacja będzie możliwa dzięki zawiązanej właśnie współpracy między naszymi uniwersytetami.

Data publikacji: 26.03.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail