Język a tożsamość – wykład prof. dr Pieta van Sterkenburga

The Department of Dutch Studies would like to invite you to a lecture by prof. dr Piet van Sterkenburg from Leiden, who is visiting as part of the IDUB Visiting Professors programme.

Organizatorzy:

Department of Dutch Studies

Termin:

06 grudnia 2022, godz. 17:00 - 19:00

Miejsce:

University Library, room no. 5

biblioteka

Katedra Filologii Niderlandzkiej zaprasza na wykład prof. dr Pieta van Sterkenburga z Lejdy, który przyjeżdża w ramach krótkich wizyt (Visiting Professors) IDUB.

Czy istnieje wzorcowy Polak, Niderlandczyk albo przedstawiciel dowolnego narodu?

Każdy ma jakąś tożsamość. Nazywamy ją tożsamością indywidualną. Po czym ją rozpoznać? Zobaczymy, że ważną rolę w procesie rozpoznania odgrywają język i wiedza.

Ale czy nie istnieje także coś takiego, jak tożsamość społeczna albo mentalność grupowa? A jeśli istnieją, to jakie są ich typowe cechy, albo wręcz: w jaki sposób Niderlandczycy, Niemcy i inni różnią się od siebie i od jeszcze innych? Czy odnajdujemy to w obrazie, jaki tworzy sobie turysta, czy to obraz własny, jaki tworzymy sobie jako Polacy czy Hiszpanie?

Czy jesteśmy w stanie z tego wywnioskować, co to właściwie jest tożsamość narodu? A jeśli wątpimy, czy nie powinniśmy się zastanowić nad tym, czy naprawdę istnieje jakaś wspólna zbiorowość? A może powinniśmy znaleźć inną etykietkę dla tego, co nas odróżnia od innych?

To dużo pytań i wiele niepewności naukowej.

Prof. dr dr h.c. mult. Piet van Sterkenburg

Ukończył z wyróżnieniem niderlandystykę w Nijmegen. Przez ponad trzydzieści lat pracował jako dyrektor Instytutu Leksykologii Niderlandzkiej w Lejdzie i był profesorem leksykologii na Uniwersytecie Lejdejskim. Oprócz tego przez ponad ćwierć wieku był sekretarzem generalnym Permanent International Committee of Linguists. Gościł także jako profesor na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu w Stellenbosch (RPA). Jego publikacje dotyczą leksykografii średnioniderlandzkiej, języka niderlandzkiego wieku XVII i współczesnego ze szczególnym uwzględnieniem słowników jednojęzycznych, ale publikował także książki i artykuły o ukrytej stronie języka niderlandzkiego, jak słownictwo erotyczne i przekleństwa.