Konferencja naukowa UWr i Dolnośląskiej Izby Lekarskiej

Księgarnia Tajne Komplety

gmach główny uniwesytetu

Konferencja naukowa UWr i Dolnośląskiej Izby Lekarskiej

„MEDYCYNA NARRACYJNA A KOMUNIKACJA W SYTUACJACH GRANICZNYCH ORAZ TRUDNYCH”

W dniach 17-18 listopada 2022 r. odbędzie się organizowana przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Dolnośląską Izbą Lekarską ogólnopolska konferencja naukowa „Medycyna narracyjna a komunikacja w sytuacjach granicznych oraz trudnych”. Wezmą w niej udział lekarze różnych specjalności i pielęgniarki, etnolodzy i filozofowie z kilku uniwersytetów, oraz medioznawcy z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr.

Medycyna narracyjna staje się coraz ważniejszym poznawczo oraz potrzebnym społecznie obszarem współczesnych nauk humanistycznych. Skupia współpracujących ze sobą lekarzy oraz badaczy zainteresowanych zmianą komunikacji na linii pacjent – lekarz

17 listopada (czwartek) w Café Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2,

g. 18.00 – 20.00

Przychodzi Wena do lekarzy – spotkanie z pisarzami, którzy leczą, Jarosławem Paśnikiem i Jarosławem Waneckim – rozmawia Aleksander Woźny

Jarosław Paśnik i Jarosław Wanecki to mistrzowie medycyny i pióra.

Dr hab. Jarosław Paśnik jest autorem opowiadań, scenariuszy sztuk teatralnych, laureatem wielu nagród literackich, w tym dwukrotnie nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”, miłośnikiem książki, teatru, filmu i muzyki, absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, doktorem habilitowanym nauk medycznych i wybitnym specjalistą w zakresie chorób autoimmunologicznych.

Dr Jarosław Wanecki to wybitny pediatra, od lat współtworzy kształt polskiego samorządu lekarskiego, poeta i twórca esejów z pogranicza sztuki, etyki i medycyny, autor książek historycznych i felietonista „Gazety Wyborczej”, „Medycyny Praktycznej” oraz „Gazety Lekarskiej”, znawca sztuki, animator wielu unikatowych przedsięwzięć z zakresu literatury, teatru i malarstwa. W swojej bogatej twórczości artystycznej sięga po zróżnicowane i wyszukane formy literackie: od sonetów po ekfrazy.

Prof. Aleksander Woźny z Uniwersytetu Wrocławskiego od lat upowszechnia wciąż jeszcze raczkującą u nas medycynę narracyjną, odwołując się do metod wypracowanych w amerykańskich szpitalach przez zespół prof. Rity Charon z ośrodka Columbia University, na warsztatach dla lekarzy i pielęgniarek wykorzystuje także doświadczenia zdobywane przez lata w dziedzinie literaturoznawstwa, komunikacji społecznej i antropologii kultury.

• Oficjalny plakat na konferencję – Medycyna narracyjna a komunikacja w sytuacjach granicznych oraz trudnych (17-18.11.2022) JPEG 279 KB
  • Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego