Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Społeczne granice pracy: krytyczne badania nad światem pracy w czasach wielokryzysu – Critical Labour Studies in Times of Polycrisis”, a jej gospodarzem i organizatorem jest Zakład Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Współorganizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Critical Labour Studies Network. Konferencja kontynuuje tradycję wcześniejszych edycji i stawia na łączenie świata nauki, aktywizmu i mediów.
Ważnym celem konferencji jest refleksja nad współczesnymi wyzwaniami, a zwłaszcza konsekwencjami społecznymi nakładających się kryzysów.
Pandemia ujawniła słabości wynikające z neoliberalnych reform usług publicznych i systemu zabezpieczeń społecznych, a eskalacja wojny w Ukrainie pogłębiła kryzys migracyjny. Inflacja zwiększyła nierówności społeczne i prekaryzację wielu grup pracowników. W tle tych zjawisk wciąż narasta kryzys klimatyczny, który zmusza do restrukturyzacji niektórych gałęzi przemysłu, co stanowi dodatkowe wyzwania dla świata pracy.
Szczególnie dotknięte są grupy nieuprzywilejowane na rynku pracy: młodzi, migranci oraz osoby z niepełnosprawnościami, które często wykonują niskopłatne i sprekaryzowane prace. Wielokryzys ma także wymiar płciowy, co widać w nierównomiernym obciążeniu pracą opiekuńczą oraz trudnych warunkach pracy pracowników kluczowych (essential workers). Dodatkowo zmienia się natura pracy – nowe technologie zwiększają kontrolę nad pracownikami, a praca zdalna wymaga większej samodyscypliny i wpływa na życie prywatne.
Wszystkie te wyzwania sprawiają, że konieczna staje się dyskusja o tym, jak badać pracę. Tymczasem w konsekwencji neoliberalnych reform prekaryzacji ulega również świat akademicki, a nierówności zarówno pomiędzy poszczególnymi krajami i uniwersytetami, jak i wewnątrz uniwersytetu, rosną. Sprawia to, że pracownikom i pracownicom nauki coraz trudniej angażować się w sprawy publiczne.
Trzy konferencyjne dni mają na celu nie tylko dyskusję, ale również wypracowanie praktyk i rekomendacji, które mogą poprawić jakość miejsc pracy.
Pierwszy dzień konferencji, 16 października, został zaplanowany jako otwarta część warsztatowo-dyskusyjna. Panele obejmą m.in. tematykę warunków pracy pracowników platformowych, organizowania migrantów zarobkowych oraz sytuacji w sektorze usług publicznych po pandemii. O świecie pracy warto debatować w gronie praktyczek i praktyków, dlatego wśród zaproszonych dyskutantek i dyskutantów znajdują się m.in. przedstawiciele i przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W trakcie wydarzenia odbędzie się również warsztat finansowanego przez Komisję Europejską projektu ERC ResPecTMe Awareness Workshop.
Podczas kolejnych dwóch dni, zarówno w trakcie sesji plenarnych, jak i w czasie dyskusji w ramach grup tematycznych, wybrzmiewać będą takie kwestie jak wyzwania dla pracowniczej mobilizacji, strategie różnych grup zawodowych w radzeniu sobie z kryzysami, prekaryzacja, wpływ cyfryzacji na pracę, a także powiązania pomiędzy kryzysem klimatycznym a światem pracy.
Wśród kluczowych prelegentek i prelegentów są dr Callum Cant z Uniwersytetu w Essex, prof. Michelle Ford z Uniwersytetu w Sydney, prof. Ian Greer z Uniwersytetu Cornell, prof. Jane Holgate z Uniwersytetu w Leeds, dr Ignacy Jóźwiak z Uniwersytetu Warszawskiego,
prof. Bridget Kenny z Uniwersytetu Wits, prof. Julia Kubisa z Uniwersytetu Warszawskiego,
prof. David Ost z William Smith Colleges, prof. Paul Stewart z Grenoble Ecole de Management i prof. Valeria Pulignano z Uniwersytetu w Leuven.
W konferencji weźmie udział 120 uczestniczek i uczestników z całego świata. Spotkania odbędą się w dwóch lokalizacjach: pierwszego dnia w gościnnych murach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast 17 i 18 października na Kampusie Wydziału Nauk Społecznych.
Udział w konferencji w dniu 16 października oraz sesjach plenarnych w dniach 17-18 października jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Pełen program znajduje na stronie https://socialboundariesofwork.pts.org.pl/en/program/
