Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

Muzea mineralogiczne i czego możemy się tam spodziewać

Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na wykład popularnonaukowy pt. „Muzea mineralogiczne i czego możemy się tam spodziewać” dr Iwony Korybskiej-Sadło.


Organizatorzy:

Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Termin:

18 marca 2023, 10:00

Miejsce:

Instytut Nauk Geologicznych, s. 503, pl. M. Borna 9 oraz online

budynek muzeum geologicznego

Kolekcjonowanie rzeczy pięknych, niezwykłych towarzyszyło ludzkości od zawsze. Przedmiotem fascynacji były, i wciąż są, rzadkie okazy minerałów oraz skamieniałości roślin lub zwierząt. Z czasem powstające kolekcje rozrastały się do tego stopnia, że stały się źródłem wiedzy dla badaczy i naukowców. Najstarsze kolekcje przyrodnicze pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku, a najstarsze Muzea Mineralogiczne w Europie zostały założone w XVIII wieku – w okresie gwałtownego rozwoju nauk o Ziemi. W Polsce natomiast najstarsze Muzeum Mineralogiczne zostało założone w 1812 roku i obecnie liczy ponad 30 tysięcy okazów minerałów.

Na wykładzie pt. „Muzea mineralogiczne i czego możemy się tam spodziewać” dr Iwona Korybska-Sadło zaprezentuje najciekawsze przykłady kolekcji zdeponowanych w muzeach mineralogicznych w tym kolekcji minerałów, meteorytów i kamieni szlachetnych. Pokaże również okazy największe i najmniejsze, najrzadsze i pospolicie występujące, które każdy może znaleźć podczas wycieczki przyrodniczej. Na wykład zapraszamy w sobotę, 18 marca 2023 o godzinie 10:00 do Instytut Nauk Geologicznych, s. 503, pl. M. Borna 9 oraz online.

Link do wykładu.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail