Przekład jako doświadczenie zmysłowe: święte relikwie i gitara Erica Claptona

Wykład mistrzowski pt. Przekład jako doświadczenie zmysłowe: święte relikwie i gitara Erica Claptona wygłosi prof. Piotr Blumczyński (Centre for Translation and Interpreting, Queen’s University Belfast)

Organizatorzy:

Zakład Translatoryki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Termin:

18 stycznia 2023 r. , godz. 18:00

Miejsce:

Platforma MS Teams

mężczyzna w średnim wieku, w tle książki
prof. Piotr Blumczyński

Zakład Translatoryki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład mistrzowski prof. Piotra Blumczyńskiego (Centre for Translation and Interpreting, Queen’s University Belfast) pt. Przekład jako doświadczenie zmysłowe: święte relikwie i gitara Erica Claptona

Wykład odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 za pośrednictwem platformy MS Teams. Wszystkich zainteresowanych udziałem w wykładzie prosimy o wypełnienie formularza.

Zachęcamy do kontaktu z organizatorami wydarzenia:
mgr Maria Kozan: maria.kozan@uwr.edu.pl
dr hab. Michał Garcarz, prof. UWr: michal.garcarz@uwr.edu.pl.

Przekład jako doświadczenie zmysłowe: święte relikwie i gitara Erica Claptona

Przekład lub translacja to pojęcia używane najczęściej w odniesieniu do tekstów lub wypowiedzi „przenoszonych” z jednego języka i kontekstu kulturowego na drugi. Ruch ten z reguły rozumie się, nomen omen, przenośnie (świadczy o tym choćby cudzysłów w poprzednim zdaniu), a sam model „transferu językowego” bywa słusznie krytykowany z powodu rozmaitych przekłamań. Przekładany tekst nie znika przecież z pierwotnego kontekstu, zanim pojawi się w nowym, ale raczej ulega powieleniu; znaczenie to nie paczka, która w nienaruszonym stanie dociera od nadawcy do odbiorcy. Mimo to metaforyka ruchu, transferu znaczeń, wciąż kształtuje zasadniczą siatkę pojęciową przekładoznawstwa w licznych językach (w tym łacińskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, czy chińskim) – zarazem jednak coraz więcej uwagi poświęca się materialności przekładu, fizykalności jego nośników, kwestiom postrzegania zmysłowego, itd. Wykład przybliża najnowsze badania profesora (Experiencing Translationality, Routledge 2023) poświęcone aktom przenoszenia, przeprowadzania i przekładania – czyli właśnie translacji w sensie ścisłym – nie tekstów, ale ludzi z krwi i kości (a niekiedy samych kości, jak w przypadku relikwii). Sięgające czasów starożytnych obrzędy translacyjne pozwalają nam lepiej zrozumieć nie tylko rozwój refleksji przekładoznawczej, ale także sporo współczesnych zjawisk kulturowych, praktyk artystycznych i handlowych. Jak działa reklama? Czego oczekujemy od wizyty w muzeum? Co łączy święte relikwie z czarnym Stratocasterem Erica Claptona? Zmysłowe doświadczenie przekładowości przynosi intrygującą odpowiedź na każde z tych pytań – i wiele innych.

Prof. Piotr Blumczyński – wykładowca w Queen’s University w Belfaście, wcześniej asystent w Zakładzie Językoznawstwa Angielskiego i Porównawczego na Uniwersytecie Wrocławskim. Zainteresowania badawcze profesora koncentrują się wokół szeroko rozumianego przekładu, zarówno kwestii teoretycznych, jak i praktycznych. Jest zwolennikiem podważania popularnego stwierdzenia, zgodnie z którym znaczenia „giną w tłumaczeniu” („lost in translation”) – jego zdaniem jest wręcz przeciwnie: tłumaczenie częściej tworzy nadmiar znaczeń, otwierając horyzonty możliwości. Większość wcześniejszych publikacji prof. Piotra Blumczyńskiego dotyczyła lingwistycznych i ideologicznych aspektów przekładu; obecnie badacz zajmuje się kwestiami aksjologii, metodologii, logiki i etyki przekładu.

okładka książki Experiencing Translationality
Okładka książki Experiencing Translationality Material and Metaphorical Journeys prof. Piotra Blumczyńskiego. Routledge 2023. Dostęp online.