Saint Nicholas and his winter rivals

The Institute of English Studies invites you to a lecture by prof. Leszek Berezowski entitled "Saint Nicholas and his winter rivals"

Organizatorzy:

Institute of English Studies, University of Wrocław

Termin:

06 grudnia 2022 r. , godz. 10:15

Miejsce:

Aula Leopoldina of the University of Wrocław

Leszek Berezowski

Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład „Święty Mikołaj i jego zimowi rywale”

Wykład w języku angielskim poprowadzi prof. dr hab. Leszek Berezowski. Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia 2022 roku w Auli Leopoldina o godzinie 10:15. Wystąpienie będzie transmitowane na fb UWr.

Św. Mikołaj to niezwykła postać i to nie tylko dlatego, że kojarzy się z grudniowymi prezentami. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej, czyli dzisiejszego Demre w Turcji, gdzie zmarł w opinii świętości 06. 12. 343. W kolejnych stuleciach jego wizerunek przeszedł jednak fascynujące metamorfozy.

Pierwszą z nich zapoczątkowało przeniesienie relikwii św. Mikołaja do włoskiego Bari w roku 1087. W Europie Mikołaj szybko stał się jednym z najpopularniejszych świętych, patronem setek kościołów i ulic (w tym wrocławskiej ul. Św. Mikołaja), przybierając znany po dziś dzień wizerunek katolickiego biskupa. Z greckiego pierwowzoru pozostała tylko bujna broda i czerwony kolor szat, a z patrona żeglarzy św. Mikołaj przedzierzgnął się w opiekuna dzieci i studentów, którym za pomocą rodziców przynosił drobne prezenty.

Gdy Reformacja burzyła kult świętych, Lutrowi zadrżało serce, że jego dzieci nie zobaczą w grudniu prezentów i po dłuższych wahaniach w 1535 r. uznał, że w Boże Narodzenie przynosić je będzie Dzieciątko Jezus. Kiedy amerykański pisarz W. Irving stworzył w 1809 r. świeckiego sobowtóra św. Mikołaja (data publikacji książki 06.12 !), kolejni protestanccy autorzy nie mieli wątpliwości, że należy go powiązać z Bożym Narodzeniem. Wyposażyli więc go w sanie, prezenty, renifery i imię Santa Claus, które odzwierciedla amerykańską wymowę imienia św. Mikołaja używanego przez niderlandzkich założycieli Nowego Jorku. Do dalszej ewolucji wizerunku tego rywala św. Mikołaja przyczynili się między innymi amerykańcy prezydenci (F.D. Roosevelt i J.F. Kennedy), rząd Kanady (nadał obywatelstwo i e-paszport), Coca-Cola (dopracowała ubiór) i wielu innych.

Aby poznać pełną historię św. Mikołaja i jego zimowych rywali (bo Santa Claus nie jest jedyny), zapraszamy na wykład 06.12., godz. 10.15.

Prof. dr hab. Leszek Berezowski, Uniwersytet Wrocławski – absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, fascynat angielskich przedimków i przekładu specjalistycznego. Zdecydowaną większość dotychczasowych publikacji poświęcił obu tym dziedzinom, skupiając się na użyciu angielskich przedimków w nazwach własnych oraz przekładowi polskich i angielskich dokumentów prawnych. Autor jedynej na świecie monografii angielskiego przedimka zerowego The Myth of the Zero Article opublikowanej w wydawnictwie Continuum / Bloomsbury oraz sześcioksiążkowej serii poświęconej przekładowi dokumentów prawnych i gospodarczych wydanej nakładem Wydawnictwa C.H. Beck. W czasie wolnym sympatyk św. Mikołaja