Instytut Historyczny UWr serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu „Szewskie czwartki”, które odbędzie się 21 listopada 2024 roku o godz. 18:00. Tematem wykładu pt. „Gykia i inni. Krym w „De administrando imperio” Konstantyna VII Porfirogenety” będzie bogactwo informacji na temat Krymu w bizantyńskim „podręczniku dyplomacji”.
Gościem wydarzenia będzie dr hab. Aleksander Paroń, prof. IAE PAN – wybitny historyk i filolog klasyczny, autor prac na temat relacji między społecznościami koczowniczymi i rolniczymi Eurazji w starożytności i średniowieczu.
Profesor Paroń jest autorem m.in. monografii „Pieczyngowie. Koczownicy w krajobrazie politycznym i kulturowym średniowiecznej Europy” oraz najnowszego przekładu „De administrando imperio” („O zarządzaniu cesarstwem”) Konstantyna Porfirogenety – pierwszego pełnego tłumaczenia tego greckiego dzieła na język polski.
Konstantyn VII Porfirogeneta (zm. 959) to jedna z najbardziej intrygujących postaci cesarstwa bizantyńskiego. Rządy objął samodzielnie dopiero w wieku 40 lat, ale największe uznanie zyskał dzięki swojej działalności intelektualnej. Jego traktat „O zarządzaniu cesarstwem”, napisany z myślą o synu, jest nie tylko podręcznikiem dyplomacji, lecz także cennym źródłem wiedzy o polityce, administracji i fascynujących aspektach zarządzania.
Link do spotkania Teams: https://tiny.pl/qhdpw16g
