Wykład Anett Schmitz w ramach cyklu wykładów Border Realities

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na czwarty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

Organizatorzy:

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski)

Data:

30 listopada 2022 r. , godz. 16:30

Miejsce:

Online (Zoom).

Anett Schmitz

Wykład Anett Schmitz w ramach cyklu wykładów Border Realities

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskigo i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na czwarty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

Społeczne praktyki graniczne i lokalne codzienne perspektywy dotyczące granic: Tekstury granic na Lesbos.

Na zewnętrznych granicach UE wznosi się coraz więcej ogrodzeń i murów w celu kontrolowania migracji i przejść granicznych. Symbolem takich praktyk granicznych jest grecka wyspa Lesbos, która od czasu utworzenia hotspotu Moria stała się obszarem misji humanitarnych dla uchodźców. Od tego czasu zmieniała się nie tylko lokalna infrastruktura wyspy, ale także narracje graniczne i dynamika granic społecznych między migrantami a wyspiarzami. Wykład koncentruje się na takich teksturach granicznych na Lesbos, które można wypracować poprzez lokalne struktury życia codziennego i codzienne kulturowe „rzeczywistości graniczne” migrantów i wyspiarzy. Z tej perspektywy wykład przedstawi konsekwencje, wyzwania, ale także szanse i możliwości dla struktur lokalnych i realiów pogranicza.

Anett Schmitz – asystent naukowy na Uniwersytecie w Trewirze na Wydziale Etnologii. Jest członkinią UniGR-Center for Border Studies i zajmuje się migracjami (uchodźców) i studiami nad granicami, zakwaterowaniem uchodźców w Niemczech i na granicach zewnętrznych UE, transnarodowością i transkulturowością, kulturami cyfrowymi i metodami cyfrowej antropologii kulturowej, etnografią i antropologią publiczną.

Kontakt:

Sylwia Zawadzka