Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

Wykład otwarty prof. Miry Rosenthal

Otwarty wykład prof. Miry Rosenthal w języku angielskim: Zuzanna Ginczanka’s Mythology of Joy. Prof. Mira Rosenthal opowie o swoim projekcie translatorskim, współtworzonym z historyczką Anną Müller, oraz o roli przekładu w komunikowaniu wartości kulturowych.


Organizatorzy:

Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego; Instytut Filologii Polskiej

Termin:

23 marca 2023, 17:00

Miejsce:

Katedra Judaistyki UWr przy ul. św. Jadwigi 3/4 (aula 115, I piętro)


Mira Rosenthal
Associate Professor, Cal Poly, San Luis Obispo, CA (USA)

Wykład otwarty: Zuzanna Ginczanka’s Mythology of Joy

W ostatniej dekadzie można zaobserwować wielką falę starań o wskrzeszenie ZUZANNY GINCZANKI jako ważnej figury literackiego modernizmu i poetki okresu międzywojnia z żydowskim zapleczem kulturowym, której twórczość zasługuje na szerszą uwagę. Po polskiej stronie starania te obejmują przedsięwzięcia bardzo różnorodne, od drobiazgowych badań Izoldy Kiec, scalających biografię poetki z dokumentalnych okruchów, po prace o charakterze interpretacyjnym, takie jak dramat sceniczny Piotra Rowickiego czy reportaż Jarosława Mikołajewskiego ujęty z perspektywy jego osobistej obsesji. Obecnie, wraz z publikacją kilku przekładów na angielski, w świecie anglojęzycznym stopniowo dokonuje się odkrywanie życia i twórczości Ginczanki; proces ten przynosi ze sobą nowe pytania o to, czym właściwie jest restytucja jako akt re-wizji. Mira Rosenthal opowie o swoim projekcie translatorskim, współtworzonym z historyczką Anną Müller, oraz o roli przekładu w komunikowaniu wartości kulturowych.

MIRA ROSENTHAL wykłada twórcze pisanie i literaturę porównawczą na Uniwersytecie Cal Poly w Kalifornii. Aktualnie przebywa na stypendium Fulbrighta w Krakowie. Tłumaczy na angielski poezję polską, wydała m.in. zbiór Tideline Krystyny Dąbrowskiej, a także Colonies Tomasza Różyckiego, za które otrzymała Northern California Book Award oraz nominacje do prestiżowych nagród International Griffin Poetry Prize i Oxford Weidenfeld Translation Prize.

grafika z tekstem

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu