Wykład prof. Marileny Koppy z Uniwersytetu w Atenach

30 stycznia 2023, godz. 11:30 - 13:00

Miejsce:

Platforma Ms Teams

Instytut Studiów Międzynarodowych UWr zaprasza do udziału w wykładzie online prof. Marileny Koppy – profesora nadzwyczajnego Comparative Politics Wydziału Studiów Europejskich, Międzynarodowych i Obszarowych (Department of European, International and Area Studies) Uniwersytetu Panteion w Atenach.

Tematem wykładu będzie „Geneza i przyszłość wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony”. Wykład odbędzie się 30 stycznia 2023 roku w godzinach 11.30-13.00 w formie online, na platformie MS Teams. Aby zarejestrować się na wydarzenie, należy dołączyć do grupy poprzez Ms Teams i kliknąć link.

Prof. Marilena Koppa jest autorką wielu artykułów dotyczących kwestii mniejszościowych, demokratyzacji, nacjonalizmu i polityki europejskiej, z przewagą ujęć porównawczych.

Jest absolwentką Ateńskiej Szkoły Prawniczej. Uzyskała doktorat z Comparative Politics na Uniwersytecie Paris-X Nanterre (1991). Przez lata pracowała jako specjalna doradczyni Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kwestiach dotyczących integracji i rozszerzenia Europy. W latach 2007-2014 była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Była koordynatorką grupy S&D w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, a także wiceprzewodniczącą Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Turcja. Była członkinią Komisji Spraw Zagranicznych oraz członkinią zastępczą Komisji Handlu Międzynarodowego i Podkomisji Praw Człowieka.

Opublikowała trzy książki dotyczące Europy Południowo-Wschodniej: „A Fragile Democracy: The Former Yugoslav Republic of Macedonia between the past and the future” (Papazisis, Ateny, 1994), „The minorities in the post-communist Balkans” (Nea Synora-Livanis, Ateny, 1997), „The creation of states in the Balkans” (Nea Synora-Livanis, Ateny, 1997). Jej ostatnia książka dotyczyła wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE: „CSDP: the history, the institutions, the strategies” (Patakis, Ateny, 2017).

Pełna biografia prof. Marileny Koppy.