Wykład z cyklu „Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”

Organizatorzy:

Ambasada Niemiec w Warszawie, Societas Humboldtiana Polonorum, Niemiecki Instytut Historyczny oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD

Termin:

09 listopada 2022 r. , godz. 16:00

Miejsce:

Uniwersytet Wrocławski, Oratorium Marianum

Serdecznie zapraszamy na wykład w języku angielskim dr hab. Antoniny Mazur z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego na temat:

Czerniak – nowotwór wywodzący się z wyemancypowanych komórek nerwowych (Melanoma – a tumor originating from emancipated neural cells)

Melanoma is a dangerous malignancy with one of the highest death rates among all skin tumors. However, from where does it come? Does melanoma occur only in the skin? Can we effectively treat it? How do scientists reveal processes driving melanomagenesis? Intriguing facts about melanoma development and its biology will be elaborated on during the lecture. Moreover, an issue of modern therapeutic approaches will be addressed and how melanoma cells become resistant to that. Finally, the latest sophisticated methods used in research on melanoma biology will be presented. The lecture will be conducted in an accessible way that is understandable to the general public.

Aby ułatwić nam przygotowania, prosimy o zgłoszenia do dnia 4 listopada 2022 pod adresem mailowym: daad@daad.pl

Link oraz program wydarzenia znajdą Państwo na stronie daad.pl Wykład_PNSN_Strona_09112022 oraz na Facebooku: Wykład_PNSN_FB_09112022

Antonina Mazur