Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury dla dzieci i młodzieży na organizowane przez Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży seminarium naukowe, które odbędzie się 7 czerwca 2024 roku w bibliotece Katedry Filologii Niderlandzkiej przy ul. Uniwersyteckiej 28, w godz. od 9.20 do 14.30.
Organizowane dwa razy w roku środowiskowe seminaria naukowe są okazją do zaprezentowania badań członkiń i członków Centrum oraz zaproszonych Gości.
W programie czerwcowego seminarium, organizowanego pod hasłem „Literatura dla dzieci i młodzieży we współpracy międzypokoleniowej”, znalazło się sześć różnych wystąpień skupiających się na różnych aspektach relacji międzypokoleniowych istniejących w literaturze dla dzieci i młodzieży lub nawiązywanych za pomocą książek i czasopism dla młodych odbiorców.
Wyniki swoich badań zaprezentują uznane badaczki literatury dla dzieci i młodzieży z Uniwersytetu Wrocławskiego: dr Elżbieta Jamróz-Stolarska i dr Bożena Hojka opowiedzą o więziach między różnymi pokoleniami w wybranych polskich i portugalskich książkach obrazkowych, dr hab. Agnieszka Jagodzińska, prof. UWr przedstawi hebrajskie pismo dla dzieci „Olam katan” (1901–1904), a dr Magdalena Ślawska skupi się na tłumaczeniach jugosłowiańskiej literatury dla dzieci i młodzieży w Polsce Ludowej.
Seminaria organizowane przez Centrum są również świetną okazją do dyskusji naukowej dla początkujących badaczy. Tym razem w gronie prelegentów znajdują się dwie doktorantki: mgr Sylwia Marciniak z Kolegium Doktorskie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i mgr Agata Żelachowska z Uniwersytetu w Salamance, a także mgr Aleksandra Markiewicz, absolwentka studiów magisterskich w zakresie filologii niderlandzkiej.
Podczas seminarium zaprezentowane zostaną także trzy projekty, w które zaangażowany jest Uniwersytet Wrocławski.
O interdyscyplinarnym projekcie „Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression” opowiedzą: jego kierowniczka, dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr, i wykonawca, dr hab. Mateusz Świetlicki. Projekt ten – realizowany w Malcie, Niemczech i Polsce w latach 2023-2026 – łączy edukację ze sztuką, kulturą i aktywizmem. Jego celem jest zainicjowanie sprawiedliwego i inkluzywnego ruchu społecznego młodych ludzi, którzy wierzą, że wolność wypowiedzi jest podstawowym prawem WSZYSTKICH ludzi. Partnerem w projekcie jest Amnesty International Polska.
Założenia unikalnego projektu „Młodzi młodszym” zaprezentuje dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego mgr Marcin Skrabka. W ramach tego przedsięwzięcia najzdolniejsi studenci z poszczególnych filologii, pod kierunkiem pracowników UWr, tłumaczą wybrane utwory dla dzieci i młodzieży, a gotowe przekłady ukażą się nakładem WUWr. O tłumaczeniu jednej z książek z języka hiszpańskiego na potrzeby projektu opowiedzą dr Magdalena Krzyżostaniak i studenci kierunku Studia romanistyczne.
Dr Kinga Kamińska przybliży natomiast uczestnikom seminarium pilotażową naukową kolekcję cyfrową „Lilipucia rewolucja”, która powstała z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN. Dzięki temu przedsięwzięciu treści z monografii „Lilipucia rewolucja” (2018) autorstwa Katarzyny Biernackackiej-Licznar, Elżbiety Jamróz-Stolarskiej oraz Natalii Paprockiej udostępnione zostały od 2024 roku na platformie Nowa Panorama Literatury Polskiej.
Szczegółowy program seminarium wraz z notkami bio prelegentów i abstraktami ich wystąpień znajdują się na stronie Centrum: https://www.cbldm.uni.wroc.pl/seminarium-2024/
Serdecznie zapraszamy!
