
Wyprawa muzykologów na Madagaskar
Już w te wakacje na Madagaskar wyruszy ekspedycja etnomuzykologiczna, która zbada nie tylko lokalną muzykę i zwyczaje, ale także posłucha krzyczących lemurów i postara się znaleźć ślady pewnych pingwinów. Działania grupy badawczej można śledzić i wesprzeć na stronach Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz strony fb Instytutu Muzykologii UWr.
Jak opowiada Marcel Frąckowiak, student w Instytucie Muzykologii UWr – Jesteśmy między jednostkowym wrocławsko-poznańskim zespołem badawczym z wieloletnią tradycją badań etnomuzykologicznych i antropologicznych. Odwiedziliśmy między innymi Syberię, Australię, Brazylię oraz Białoruś, badając muzykę Polaków rozproszonych po świecie.
W ostatnim czasie grupa badawcza uczestniczyła wraz z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wiedeńskiego we wspólnej wyprawie do Malawi w południowej Afryce, o czym pisaliśmy na naszej stronie. – Przez niemal miesiąc poznawaliśmy kulturę i audiosferę tego kraju, odkrywaliśmy tradycje poszczególnych grup etnicznych, ich muzykę, taniec, sposób, w jaki służą im w rytuałach, a nawet codziennych obowiązkach – mówi Marcel. – Co rusz zdumiewał nas głęboki związek ich zachowań muzycznych ze strukturami społecznymi, wierzeniami i wszystkim innym, co wspólnie określamy kulturą.
Rezultaty tej ekspedycji można znaleźć w licznych pracach naukowych, czy publicystycznych. Warto przytoczyć pracę pt. „Między edukacją seksualną, a łamaniem praw człowieka, czyli szkoły inicjacyjne w Malawi” Agaty Pasińskiej, studentki studiów muzykologicznych i dziennikarstwa UWr, w kwartalniku Zupełnie Inny Świat (tytuł numeru: KOBIETA, czas na MĘŻCZYZNĘ, nr 50). Organizowane były także warsztaty, wielokulturowe wieczory i spotkania z cyklu Ciekawi Malawi i Lekcja Słuchania.
Plan tegorocznej ekspedycji obejmuje wschodni Madagaskar oraz położoną na północnym wschodzie niewielką wyspę Nosy Boraha – mówi nasz student. – Wszystko po to, by dowiedzieć się, dlaczego ta afrykańska wyspa odstaje kulturowo od kontynentu.
Wysłuchajcie nagrania przygotowanego przez Pawła Piotrowskiego, w którym Marcel zaprasza na pełną muzyki wyprawę na Madagaskar.
Opracowała Maria Kozan.
Przypominamy, że rekrutacja na studia muzykologiczne I stopnia trwa do 11 lipca, a na studia II stopnia do 13 września. Zapraszamy do śledzenia naszych Aktualności rekrutacyjnych, postów na facebooku i instagramie, a wówczas będziecie na bieżąco z wszystkimi informacjami dotyczącymi rekrutacji na studia. Będziemy także podrzucać Wam na bieżąco statystyki zapisanych osób w IRK na poszczególne kierunki studiów. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania, piszcie na maila rekrutacja@uwr.edu.pl, albo kontaktujcie się telefonicznie z naszym Działem Nauczania tel. 71 375 22 37.