fizyka

Wysoko-energetyczne zderzenia ciężkich jonów – spotkania fizyków na UWr

W dniach 24-25 września w Instytucie Fizyki Teoretycznej odbędzie się spotkanie polskich grup doświadczalnych w zakresie fizyki wysoko-energetycznych zderzeń ciężkich jonów, a następnie, w dniach 26-30 września robocze spotkanie kolaboracji badawczej eksperymentu NA61/SHINE, którego uczestnikami są fizycy z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Instytutu Fizyki Doświadczalnej naszego Uniwersytetu. Głównym celem tych doświadczeń jest badanie własności gęstej i gorącej materii hadronowej, takiej jaka znajduje się wewnętrz gwiazd neutronowych – najmniejszych, ale i najbardziej skompresowanych obiektów gwiezdnych, która pojawiła się również w pierwszych chwilach Wielkiego Wybuchu, kreującego nasz Wszechświat.

Eksperymenty te, z udziałem polskich grup naukowych prowadzone są na akceleratorach LHC (Large Hadron Collider) i SPS (Super Proton Synchrotron) znajdującymi się w CERN, oraz akceleratorze/zderzaczu RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) z Brokhaven National Laboratory (USA). Należy tu również wspomnieć eksperyment HADES (High Acceptance Di-Electron Spectrometer) prowadzony w GSI (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung) w Darmstadt.

Oprócz zespołu naszej uczelni w spotkaniu będą uczestniczyły grupy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

wpisz e-mail