Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Starodruk Biblioteki Uniwersyteckiej
Fot. Biblioteka Uniwersytecka

Wystawa poloników w BUWr

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu zaprasza na wyjątkową wystawę, podsumowującą realizację projektu ministerialnego pt. „Polonika XVI–XVIII-wieczne ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – opracowanie, digitalizacja i upublicznienie w sieci”.

Będzie o pisaniu uniżonych listów, renesansowych łapówkach i francuskich paszkwilach. Dowiemy się też, do czego służyły śmierdzące pluskwy i postaramy się odpowiedzieć na XVIII-wieczną zagadkę!

Na wystawie zobaczyć będzie można bardzo rzadkie i unikatowe wydania książek związanych z Polską. Są to między innymi podręczniki do nauki języka polskiego: słowniki, elementarze, wypisy z literatury pięknej i wzory korespondencji, z których można się dowiedzieć, co należało napisać starając się o służbę u wojewody. Pokazujemy też polskojęzyczne zarządzenia królów pruskich, stanowiące bezcenne źródło wiedzy o historii prawa i obyczajów. 

Przypomnimy też, że dawna Rzeczpospolita była krajem wielu wyznań i kultur – zaczytane modlitewniki, polemiki religijne, druki zawierające idee ustanawiające wyznania pochodzą z kręgu religii katolickiej, luterańskiej, kalwińskiej i ariańskiej. Szczególną rolę odgrywają druki innowiercze z Leszna – miasta, które w XVII wieku było schronieniem dla braci czeskich.

Zwiedzający będą mieli okazję podziwiać również druki ukazujące sieć powiązań między polską i europejską elitą kulturalną oraz polityczną. Wśród nich znajdzie się dzieło Erazma z Rotterdamu „Lingua”, wydane w Bazylei w 1526 roku, z dedykacją dla Krzysztofa Szydłowieckiego, kanclerza Królestwa Polskiego. Innym interesującym eksponatem są komentarze do Dziejów Apostolskich Jana Kalwina, dedykowane Mikołajowi Radziwiłłowi, marszałkowi wielkiemu litewskiemu.

Starodruk Biblioteki Uniwersyteckiej
Fot. Biblioteka Uniwersytecka

Te oraz wiele innych fascynujących starodruków będzie można zobaczyć w sali wystawienniczej „Piramida” (poziom 3) Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Wystawa będzie dostępna do końca stycznia. Na zwiedzanie z komentarzem zapraszamy w każdą środę o godzinie 12:00.

Aby wziąć udział, należy zgłosić się drogą mailową na adres: osd.bu@uwr.edu.pl

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt w celu indywidualnego ustalenia daty i szczegółów wizyty.

Serdecznie zapraszamy!

Autorka: mgr Diana Codogni-Łańcucka, Oddział Starych Druków, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Data publikacji: 13.01.2025.

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail