Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Saramago
fot. Agata Mitek

Wystawa poświęcona José Saramago w BUWr

Do 11 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu można oglądać wystawę „Powrót do ścieżek przemierzonych” poświęconą życiu i twórczości José Saramago (1922-2022). Jest ona częścią obchodów Dnia Języka Portugalskiego, który przypada 5 maja. Wystawa znajduje się na parterze w gmachu BUWr i można ją oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, wstęp jest darmowy. Podczas wernisażu wystawy zagrał i zaśpiewał portugalski muzyk i kompozytor, João de Sousa.

Zapraszamy!

„… koniec podróży jest tak naprawdę początkiem następnej. Trzeba zobaczyć to, czego nie dostrzegło się wcześniej, wiosną spotkać to, co widziało się latem, ujrzeć za dnia pejzaż widziany nocą… Trzeba wrócić do ścieżek raz przemierzonych, przejść je po raz kolejny i obok nich wyznaczyć nowe drogi”, pisał José Saramago w swojej książce Viagem a Portugal („Podróż do Portugalii”, 1981).

Wystawa „Powrót do ścieżek przemierzonych”, przygotowana przez Fundację Saramago w stulecie urodzin najwybitniejszego portugalskiego prozaika (1922-2022), podejmuje wyzwanie pisarza – wyruszamy w „podróż” przez literacką biografię José Saramago, żeby ponownie przyjrzeć się jego literackiej, kulturowej i społecznej spuściźnie.

Wystawa jest częścią obchodów Światowego Dnia Języka Portugalskiego, który przypada 5 maja.

Wybór i opracowanie tekstów: Carlos Reis i Fernanada Costa

Projekt graficzny: André Letria

Tłumaczenie na język polski: Anika Danielczuk, Maja Olszewska i Justyna Żmijewska

Organizacja wystawy we Wrocławiu: João Teixeira de Sousa i Zuzanna Bułat-Silva.

***

José Saramago (1922-2010) – portugalski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1998), który zdobył sławę dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Memorial do Convento (wydaną w Polsce jako Baltazar i Blimunda, REBIS 1993), uhonorowaną nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona. Do tej pory na język polski zostało przetłumaczonych czternaście książek José Saramago: Rozterki śmierci (REBIS 2019), Kain (REBIS 2013), Podróż słonia (REBIS 2012), Mały Pamiętnik (Świat Książki 2012), O malarstwie i kaligrafii (REBIS 2010), Miasto białych kart (REBIS 2009), Kamienna tratwa (REBIS 2003), Historia oblężenia Lizbony (REBIS 2002), Podwojenie (REBIS 2002),  Miasto ślepców (REBIS 1999), Baltazar i Blimunda (REBIS 1993) oraz Ewangelia według Jezusa Chrystusa (REBIS 1992).

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail